Nowy numer 33/2019 Archiwum

Znów są najlepsi

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Jaworzyny Śl. kolejny rok z rzędu uzbierali najwięcej pieniędzy na ratowanie polskich nekropolii na Kresach.

Podczas akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” uczniowie ze szkoły w Jaworzynie Śląskiej w całym powiecie zbierali fundusze na wyprawę, by przypomnieć o nekropoliach na Ukrainie. I udało się. Od 3 do 13 lipca grupa uczniów wraz z opiekunami spędziła wakacje w Czerniowcach. To tam mieli swoją bazą wypadową i stamtąd dojeżdżali do zaniedbanych cmentarzy.

– Pracowaliśmy w Rarańczy, Rokitnej i w Czerniowcach. Do tej ostatniej miejscowości zawieźliśmy dary, które zostawiliśmy w zaprzyjaźnionym kościele – wspomina Marcin Kruk, jeden z opiekunów. – Byliśmy świadkami, jak pięknie Polacy odmawiają tam Różaniec w ojczystym języku, setki kilometrów od granic Rzeczpospolitej. Zostaliśmy też zaproszeni przez współpracującego z nami od lat Władysława Strutyńskiego na zwiedzanie jego Alma Mater, czyli Uniwersytetu Czerniowieckiego. Dzięki uprzejmości pana profesora mogliśmy zwiedzić przepiękne wnętrza, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – dodaje. Wyjazd na Ukrainę to dla grupy młodych ludzi nie tylko ciężka praca przy porządkowaniu grobów, ale także kosztowanie ukraińskiej kuchni, z której najbardziej zapamiętali pielimieni i czybulaki. – Poza tym nauczyliśmy się pięknych ukraińskich pieśni jak „Tyż mene pidmanuła”. Skorzystaliśmy również z tradycyjnego środka transportu, którym są tam trolejbusy. Na typowym jarmarku mogliśmy zaopatrzyć się w tradycyjne wyroby – dodaje opiekun. Podziękowania należą się organizatorowi, którym po raz kolejny był Wiesław Dybeł, ale i młodzieży, która podjęła wysiłek i poświęciła część wakacji, by ponad tysiąc kilometrów od domu zatroszczyć się o miejsca pamięci Polaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL