Nowy numer 33/2018 Archiwum

Odszedł rówieśnik biskupa

31 lipca - w 75. roku życia, a 49. kapłaństwa - zmarł ks. kan. Stanisław Lechowski, były proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gilowie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 3 sierpnia o godz. 13 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, a przewodniczył im będzie bp Ignacy Dec. Po Mszy św. nastąpi złożenie trumny do grobu na cmentarzu parafialnym przy ul. Żeromskiego w Bielawie.

Ksiądz Stanisław Kazimierz Lechowski urodził się 2 kwietnia 1943 r. we wsi Obrów (powiat Pajęczno). Ochrzczony został 15 kwietnia 1943 r. w kościele pw. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie (parafia Bożego Ciała w Wieluniu). Sakrament bierzmowania przyjął w parafii pw. Ducha Świętego w Bielawie 18 czerwca 1960 r. z rąk bp. Wincentego Urbana.

W roku 1951 wraz z mamą przeprowadził się do Bielawy. Do szkoły podstawowej uczęszczał tam w latach 1951-1957, a w latach 1957-1963 kontynuował naukę w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym oraz w Liceum dla Pracujących w Dzierżoniowie. W trakcie nauki podjął pracę w hurtowni międzypowiatowej w Dzierżoniowie.

Po zdaniu egzaminu maturalnego zgłosił się do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia diakonatu otrzymał 22 czerwca 1968 r. w katedrze wrocławskiej z rąk bp. Bolesława Kominka. Tam też 21 czerwca 1969 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bp. Bolesława Kominka.

Jako wikariusz pracował w parafiach: pw. Wniebowzięcia NMP w Szprotawie (1969-1972), pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (1972-1974), w Węglińcu (1974-1975), pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich (1975-1977),pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni (1977-1981) i w Polkowicach (1981-1982).

Funkcję proboszcza pełnił w parafii pw. św. Jadwigi w Gilowie w latach 1982 -2011. 27 czerwca 2011 r. ze względu na stan zdrowia przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w domu rodzinnym w Bielawie. Był rejonowym duszpasterzem wspólnot rolniczych i ojcem duchownym w dekanacie Piława Górna.

Godności kościelne: 30 marca 1987 r. otrzymał godność kanonika „Expositorii Canonicale”, 17 grudnia 1999 r. - godność Kanonika Honorowego extra Numerum Kapituły Kolegiackiej Świętego Krzyża we Wrocławiu.

Zmarł po długiej chorobie 31 lipca 2018 roku.

         

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma