Po raz kolejny w Niemczy odbył się festiwal promujący polską chrześcijańską kulturę.
Tegoroczny festiwal rozpoczął się 19 lipca we Wrocławiu w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, a zakończył się w Niemczy 5 sierpnia. Tu Mszy św. w intencji dziękczynnej za 100 lat niepodległości, milenium obrony Niemczy i 80. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła przewodniczył bp Ignacy Dec. Modlono się także za artystów, uczestników, sponsorów, darczyńców oraz organizatorów festiwalu.
- Nadszedł długi czas odnawiania się patriotyzmu zdrowego, urzeczywistnionego w narodowych powstaniach w XIX wieku, a także w kulturze, literaturze, muzyce, malarstwie i przede wszystkim w życiu i działalności Kościoła katolickiego, w którym pojawiło się wiele wspaniałych osobistości, wśród nich ludzie święci i błogosławieni – mówił biskup.
Po Mszy św. poświęcił pamiątkową tablicę, która upamiętnia wspomniane rocznice i zawiera cztery Prawdy Polaków spod Znaku Rodła. - W Niemczy kiedyś działało stowarzyszenie Polaków spod Znaku Rodła. Mamy no to dowody. Chcieliśmy to upamiętnić w kościele, bo choć przez jakiś czas była to świątynia ewangelicka, to jednak dziś modlą się tu spadkobiercy wiary katolickiej, która odegrała niezwykle ważną rolę w historii Polski - przypomina Grzegorz Kosowski, burmistrz Niemczy.
Na zakończenie obchodów odbyły się występy taneczne zespołów ludowych, takich jak Zespołu Tańca Ludowego „Bandanki” z Krakowa. Był też spektakl „Santo Subito” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.