GN 45/2019 Archiwum

O tym nie wolno zapomnieć

O pomordowanych w obozach koncentracyjnych, tuszowaniu prawdy i przedkładaniu ludzkich ustaleń nad Boże prawo mówiono w pierwszą niedzielą września w Muzeum Gross-Rosen.

Okazją było coroczne upamiętnienie 40 tys. ofiar i ponad 125 tysięcy więźniów byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Rogoźnicy. „Kupa trupów, sięgająca aż po dach baraku. Przyniesiono kolejnych pięciu nieboszczyków. Więźniowie z komando brali każdego za ręce, za nogi i rzucali go na tę kupę jak snopek siana. Na nas to już nie robiło wrażenia”.

Ten obraz przytoczony przez jednego z więźniów pokazuje jednak, jak tu wówczas było. Złamane życie, podeptana godność ludzka, wycieńczenie organizmu – to obraz życia więźniów obozu Gross-Rosen – wspominał Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia, dodając, że martyrologia tego miejsca zmusza do chwili refleksji i skupienia, by nigdy już nie powtórzyły się wydarzenia sprzed lat. O tym, że refleksja i dbałość o pamięć jest potrzebna, mówił także poseł Wojciech Murdzek. – Dziś, po wielu latach, ze zdziwieniem otwieramy szeroko oczy, że jest taki czas, że musimy upomnieć się o prawdę historyczną. Wydawało się, że fakty związane z miejscami takimi jak to, są tak dramatyczne i jaskrawe, że powinny być znane w Europie i na całym świecie. Ale tak nie jest. Stąd mamy moralny obowiązek, żeby takie miejsca jak Gross-Rosen na trwałe wryły się w pamięć nie tylko naszą, ale i dzisiejszej młodzieży i dzieci – przekonywał. O zapominaniu tego, co najważniejsze, mówił również bp Ignacy Dec. Odnosząc się do Ewangelii, podczas homilii zwrócił uwagę na wyższość prawa Bożego ponad ludzkimi zwyczajami czy ustaleniami. – W jakieś nowej, może bardziej dramatycznej odsłonie, zdarzyło się to 79 lat temu. Nasz zachodni sąsiad zewnętrznie udawał, że Bóg jest ważny, a nawet potrzebny. Agresji na Polskę towarzyszyło hasło „Gott mit uns” – „Bóg z nami”. Pociągi do Auschwitz wiozły więźniów na zniszczenie w majestacie prawa. Tak się dzieje, że gdy prawo stanowione nie wynika z prawa Bożego, gdy się je uważa za ważniejsze od tego, co nakazał czy zakazał sam Bóg. Trzeba to dzisiaj także przypomnieć tym, którzy w różnych gremiach ustawodawczych nie liczą się z Bożym prawem i prawym sumieniem – przestrzegał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama