– Za nią zginął Jan Chrzciciel. Teraz na straży prawdy stoi Papieski Wydział Teologiczny – mówił bp Ignacy Dec podczas jednego z najstarszych teologicznych forów w Polsce.
WDD od lat gromadzą w stolicy Dolnego Śląska duszpasterzy i katechetów z całej Polski. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha – powołani do wolności”. Drugiego dnia tegorocznych WDD w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec.
W Eucharystii wzięli również udział biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski oraz rektorzy seminariów we Wrocławiu i Świdnicy. O oprawę muzyczną zadbała młodzież ze wspólnoty Hallelu Jah. W homilii hierarcha skupił się na osobie św. Jana Chrzciciela, którego męczeńską śmierć Kościół wspomina 29 sierpnia. – W czym wyraziły się owoce daru wolności w działalności publicznej Jana Chrzciciela? – pytał. – W mocy Bożego Ducha św. Jan Chrzciciel rzeźbił w sobie szlachetne przymioty swojej osobowości. Był prorokiem rozmodlonym, szukał pełniejszego kontaktu z Bogiem na pustyni. W mocy Bożego Ducha podjął surowy styl życia. Jan był człowiekiem surowej ascezy, umartwienia i wyrzeczenia. Homileta przypomniał też pokorę poprzednika Pańskiego. – Gdy wielu próbowało mu wmówić, że jest Mesjaszem, Eliaszem albo innym z proroków, on zaprzeczył i ogłaszał wielkość Tego, którego zapowiadał. Gdy Chrystus podjął działalność publiczną, Jan – tak ceniony przez ludzi – usunął się w cień. – W mocy Bożego Ducha Jan Chrzciciel był również niezwykle odważny – tłumaczył biskup. – Będąc posłusznym Bogu, stanął odważnie przed Herodem i wytknął mu jego grzech. Wybrał śmierć, a nie zdradę Boga. Jan zginał, ale nie umarła prawda, której był wyznawcą i głosicielem. Ta prawda po dziś dzień jest naszą nauczycielką. Jako kapłani, jako uczniowie Pańscy, stoimy na straży tej prawdy. Na straży tej prawdy stoi także Papieski Wydział Teologiczny. W drugiej części homilii biskup świdnicki podjął wątek wolności. Odwołał się do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas 600-lecia jasnogórskiego sanktuarium. – Wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego godności. Jest darem i jednocześnie zadaniem. Człowiek jest wezwany do czynienia dobrego użytku z wolności. Jest wezwany do budowania, nie do niszczenia wolności – powtarzał za papieżem. – Stajemy się naprawdę wolni, gdy żyjemy w prawdzie i miłości. Nie ma autentycznej wolności tam, gdzie nie ma miejsca dla prawdy, przede wszystkim o człowieku, jego osobowej godności – przekonywał biskup. – Chcąc być wewnętrznie wolnymi, musimy poznawać i wyznawać prawdę o sobie i innych. Jedynie wierność wobec prawdy otwiera drogę ku wolności. Po Mszy św. odbyły się wykłady ks. prof. Pawła Bortkiewicza, ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, prof. Stanisława Rosika oraz warsztaty teologiczne dla katechetów.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się