Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jesteśmy Żydami z Breslau

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na otwarty pokaz filmu dokumentalnego.

Film przedstawia historię 14 Żydów mieszkających w ówczesnym Breslau i ich dramatyczne losy w czasie II wojny światowej. Byli młodzi, ufnie patrzyli w przyszłość, czuli się u siebie w Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec.

Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera byli prześladowani przez nazistów: niektórzy zostali zmuszeni do ucieczki lub emigracji, inni trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pozbawieni domów rozpierzchli się po świecie. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach, przyczynili się do założenia i budowy państwa Izrael.

Dziś wciąż pamiętają ówczesne środowisko żydowskie w Breslau. Ich doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia, który można zobaczyć 16 września o 19.00 w sali Majowej (Pałac Krzyżowa). Po seansie odbędzie się spotkanie i rozmowa z twórcami filmu.

Podobna projekcja odbędzie się 20 września w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury z udziałem młodzieży Liceum Ogólnokształcącego o 11.00 i dorosłych o 18.00. Tu również godzinę wcześniej odbędzie się dyskusja o losach Żydów po II wojnie światowej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL