Nowy numer 46/2019 Archiwum

Jak być dobrym księdzem?

Psalm 74 z modlitwy południowej stał się okazją dla ks. Wojciecha Wójtowicza do refleksji o kondycji dzisiejszego Kościoła.

W świdnickim seminarium od 10 do 13 września trwały rekolekcje dla kapłanów, które poprowadził przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce i rektor WSD w Koszalinie. W wygłoszonych do księży naukach mówca nie unikał trudnych tematów poruszanych przez media na całym świecie.

– W tym psalmie widzimy kondycję psalmisty, który często tak jak my woła: Panie, co się dzieje! „Wyłamali wszystkie bramy, zniszczyli je toporem i młotem. Świątynię Twoją wydali na pastwę ognia, doszczętnie zbezcześcili przybytek Twego imienia”. Ale psalmista ufa Panu i mówi: „Bóg jednak od początku jest moim królem, który ocala na ziemi”. Niechaj w tym myśleniu o Kościele bez względu na to, co nas jeszcze spotka, trwa nadzieja Bożego władania, Jego opieki – zachęcał ks. Wójtowicz. Kapłan podzielił rekolekcje na trzy części, przedstawiając w nich wzór kapłana według filarów duchowości, które św. Faustyna otrzymała od Jezusa w słowach: „Córko moja, trzy cnoty niech cię zdobią szczególnie: pokora, czystość intencji i miłość” (Dz 1779). – Wiecie, dlaczego ta pokora w duchowości miłosierdzia jest taka ważna? Bo człowiek, a tym bardziej kapłan, który nie ma pokory, nie będzie mówił wiarygodnie i szczerze: „Jezu, ufam Tobie”. Może nie oficjalnie, ale na poziomie mniej lub bardziej uświadomionego wnętrza będzie powtarzał: „Jezu, ufam sobie”. Żeby przyjąć Boże miłosierdzie, trzeba pokory – wyjaśnił. Jako przykład podał abdykację papieża Benedykta XVI. – Zaznaczam, że jest to wyłącznie osobista intuicja. Kiedy papież odszedł, próbowałem to zrozumieć. Z perspektywy czasu jestem przekonany, że był to egzorcyzm nad Kościołem. Nawet jeśli złe duchy dopiero wychodzą, to moim zdaniem jest to skutek decyzji Benedykta XVI. Bo jestem przekonany, że pokora niszczy lucyferyczne potęgi (...) - mówił ks. Wójtowicz. Rekolekcjonista przekonywał, że istotą dobrego kapłaństwa jest pokorna, czysta miłość do Boga i drugiego człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama