Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie mieszajcie Kościoła w politykę!

W związku z próbami wykorzystania wizerunku bp. Ignacego Deca w kampanii wyborczej kuria świdnicka wydała oświadczenie.

Po tym, jak jeden ze świdnickich komitetów wyborczych na swojej stronie umieścił zdjęcie kandydata z bp. Ignacym, w stolicy diecezji zawrzało. W związku z tym wydano następujące oświadczenie:

"W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna, zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanię wyborczą, a tym samym wspierać poszczególnych ugrupowań, które starają się o miejsce w samorządzie.

Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna, »w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną«, a także »nie wiąże się z żadnym systemem politycznym«, gdyż Kościół i państwo »są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne« (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy. Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku" - napisał ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama