Nowy numer 34/2019 Archiwum

Matejko, jakiego nie znamy

Historię polskiego malarstwa w pigułce można zobaczyć w Zamku Książ za darmo. To dobra okazja dla pasjonatów sztuki, ale i rodziców czy szkół na pokazanie młodym oryginalnych dzieł sztuki.

Obrazy największych polskich mistrzów: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jerzego Dudy Gracza i oraz malarzy współczesnych można oglądać za darmo w salach BWA w Zamku Książ. Wernisaż wystawy odbył się 22 września.

W ramach wystawy “Polonia - symbol tradycji - znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski” do Książa przyjechał między innymi mało znany, nigdy nie pokazywany publicznie obraz Jana Matejki „Polonia II”, będący ilustracją do „Psalmów przyszłości” Zygmunta Krasińskiego. 

To absolutny rarytas i gratka dla miłośników sztuki. - Obraz został kupiony w 1928 roku od Jana Matejki. Od początku pozostaje w posiadaniu tej samej rodziny. Będzie to pierwszy pokaz publiczny – mówimy tu oczywiście też o Jeleniej Górze, partnerze tego pomysłu. Pierwszy raz został sfotografowany i upubliczniony, dlatego wiele osób się pyta: „Jak to Matejko? Przecież takiego nie znamy!?” - mówi Alicja Młodecka, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu.

W Zamku Książ utworzony został specjalny ciąg turystyczny, aby udostępnić zwiedzającym znajdującą się na pierwszym piętrze zamku wystawę.

Matejko, jakiego nie znamy   Matejko, jakiego nie znamy   Matejko, jakiego nie znamy   Matejko, jakiego nie znamy  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL