Nowy numer 42/2019 Archiwum

Musimy wreszcie włączyć światło!

Ks. Paweł Kilimnik, nowy diecezjalny duszpasterz młodzieży, mówi o festiwalu „Light for Life” i pomysłach na przyciągnięcie młodych do Boga.

Ks. Przemysław Pojasek: Jesteśmy po festiwalu „Light for Life”. Udało się?

Ks. Paweł Kilimnik: I to bardzo! Po długim procesie przygotowań i starań o to, żeby festiwal mógł się odbyć, mogę śmiało powiedzieć, że daliśmy radę. Oczywiście wiele można i trzeba poprawić, zmienić, ale uczymy się na własnych błędach.

Czego nauczyła Księdza ta pierwsza duża impreza jako duszpasterza młodzieży?

Po pierwsze: współpracy z ludźmi. Wydarzenie przygotowywał sztab zaangażowanych osób. Byli to księża i świeccy. W dużej mierze przygotowanie festiwalu było wynikiem ich pracy, często dołączonej do codziennych obowiązków. Po drugie: uczę się, jak ważne jest planowanie pracy. Spotkanie młodzieży to efekt długich, podzielonych na etapy starań. Bez planu nie dalibyśmy rady. Po trzecie: utwierdziłem się w przekonaniu, że warto to robić.

Są już pomysły na przyszły rok?

Owszem, są. Są też już pewne konkretne propozycje, nawet podjęte kroki. Jednak nie chcę jeszcze na tym etapie zdradzać szczegółów.

A co teraz? Jakie plany na najbliższe miesiące?

Jesteśmy na etapie przygotowania propozycji rekolekcji ewangelizacyjnych, które chcemy włączyć w proces formowania młodzieży do bierzmowania. Próbowaliśmy już to robić w konkretnych parafiach i wiemy, że taka propozycja przynosi bardzo dobre owoce. Przede mną jest jeszcze październikowy wyjazd z przedstawicielami młodzieży do Rzymu. Będzie to pielgrzymka młodzieży z Polski w ramach odbywającego się wówczas w Rzymie Synodu Biskupów. W styczniu czeka nas też udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Jestem diecezjalnym koordynatorem tego wydarzenia. Spotykam się już z 9-osobową grupą, z którą przygotowujemy się do wyjazdu. Gdy my będziemy w Panamie, w diecezji odbywać się będą rekolekcje ewangelizacyjne dla dorosłych i dla młodych.

LfL, spotkanie młodych przed Niedzielą Palmową. Wiem, że planujecie zorganizować jeszcze jedno spotkanie?

Tak, mamy w planach spotkanie przed wakacjami. Chciałbym, żeby był to obóz ewangelizacyjny. Kiedyś takie spotkanie pod nazwą „Jesus Camp” zorganizowała grupa księży z naszej diecezji. Myślę, że warto wrócić do tego pomysłu, tym bardziej że na terenie naszej diecezji jest mnóstwo miejsc, które można wykorzystać. Poza tym nie wolno nam nic nie robić.

A jakie programy prowadzenia młodzieży poleca Ksiądz innym kapłanom na co dzień?

Możliwości jest wiele. Dysponujemy przecież programami formacji KSM czy Ruchu Światło–Życie. Wielu księży opracowuje swoje programy pracy z młodzieżą. Myślę, że nie jest problemem znaleźć dogodny program formacyjny. Zagadnieniem, nad którym trzeba się jednak pochylić, i o to pytać, jest kwestia: dlaczego w tak wielu miejscach nie istnieją duszpasterstwa młodzieży? Kiedy rozwiążemy ten problem, będziemy mogli sięgać po programy, plany, itd.

Ten rok jest w Kościele poświęcony właśnie młodym. Co, Księdza zdaniem, mogą zrobić duszpasterze czy zaangażowani wierni, by przyciągnąć nastolatków do Kościoła?

Czym przyciągnąć młodych do aktywności w Kościele? Świadectwem życia i pracy. Młody człowiek potrzebuje autentycznego świadectwa, które przekona go bardziej niż oszukańcza, choć bardzo atrakcyjna oferta dzisiejszego świata. Człowiek, i to każdy, szuka szczęścia. Co ma go zatem pociągnąć, jeśli my, ludzie Kościoła, nie potrafimy być szczęśliwi swoją wiarą? Mając świadomość, że spotkaliśmy największe Szczęście, powinniśmy się tym dzielić z innymi, zapalać ich do poznania tego Szczęścia. Zgodnie z hasłem naszego festiwalu – musimy wreszcie włączyć światło naszego świadectwa, przykładu wiary i zaangażowania. • przemyslaw.pojasek@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL