Nowy numer 47/2019 Archiwum

Dla nauczycieli i nie tylko

Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy otwiera podyplomowe studia teologiczne i teologiczno-katechetyczne z możliwością odbycia kursu dającego kompetencje niezbędne do prowadzenia grup religijnych i parafialnych.

O powodach utworzenia takiej możliwościach mówi ks. Marcin Dolak. – Główną inspiracją jest myśl św. Anzelma wyrażona w formule: „wiara poszukująca zrozumienia” (fides quaerens intellectum). Z tej średniowiecznej formuły można wyczytać wskazania, które są współcześnie niezwykle aktualne. Choćby takie, że wiara powinna być racjonalna. Innymi słowy, człowiek wierzący musi wiedzieć, w co wierzy, rozumieć to, w co wierzy. Poza tym słyszymy narzekania, że brakuje katechetów. Chcemy rozwiązać ten problem, dlatego zwracamy się z prośbą do księży proboszczów o przekazanie naszej oferty odpowiednim kandydatom z parafii – dodaje.

Zajęcia realizowane są w trzech wariantach.

WARIANT PIERWSZY skierowany jest do absolwentów szkół wyższych posiadających tytuł magistra. Umożliwia uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela religii w przedszkolach, szkołach podstawowych, oraz szkołach zawodowych (z wyjątkiem szkół specjalnych).

WARIANT DRUGI adresowany jest do absolwentów teologii w celu uzupełnienia przygotowania katechetycznego (np. brakujących przedmiotów katechetycznych oraz praktyk).

WARIANT TRZECI kierowany jest do liderów i moderatorów grup parafialnych, szafarzy komunii św. i wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę z zakresu religii. Uczestnikiem tego wariantu może być każdy, również osoby nie posiadające wyższego wykształcenia. Uczestnik zdobywa odpowiednie kompetencje niezbędne do prowadzenia grup religijnych i parafialnych. Uzyskuje diecezjalny certyfikat ukończenia kursu teologicznego. Nie uzyskuje jednak prawa do nauczania religii w szkołach oraz świadectwa ukończenia studiów teologicznych.

Terminy i koszty
Studia odbywają się w soboty w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej (pl. Wojska Polskiego 2, Świdnica). Koszt i czas trwania studiów zależy od wybranego wariantu:

wariant pierwszy: czas – 4 sem., 1550 zł za semestr (z możliwością rozłożenia płatności na raty bez dodatkowych kosztów).
wariant drugi: czas – 1–2 sem., koszt 400 zł za semestr
wariant trzeci: czas – 4 sem., koszt 300 zł za semestr

Zgłoszenia należy kierować do sekretariatu studiów WSD do 5 października 2018 r. Więcej informacji na stronie www.seminarium.swidnica.pl w zakładce: studia podyplomowe i niestacjonarne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama