Nowy numer 42/2019 Archiwum

Razem zaśpiewali Matce Bożej

Piąta edycja Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Najświętsza Dziewico” tłum. Piotra Siejkowskiego OP.

Tegoroczna edycja przeglądu chórów w Tłumaczowie odbyła się 6 października, a wzięło w nim udział jedynie pięć chórów, w tym jeden z Czech.

Mieszany chór „Dalibor” pod dyrekcją Zuzany Majerovej Gentowej działa przy szkole muzycznej w Hronovie od 110 lat. Jest jednym z najstarszych chórów w Czechach i to on rozpoczął swoim występem spotkanie. Licząca 28 osób zaprezentowała „Alleluja” Gordona Jounga, „Ave Maria” Vojtecha Rihovsky`ego i „Kyrie, Sanctus” Leo Delibes.

Ciekawa jest również historia Rodzinnego Zespołu Kameralnego, który powstał na potrzeby tegorocznego przeglądu. W jego skład wchodzą członkowie rodziny inicjatorki, Renaty Klechy-Kozik. Na co dzień śpiewają w różnych chórach, a wspólnie zaprezentowali się z utworami: Gianmartino Marii Durighello  - „Veni, electa mea (antyfona)”, Oli Gjeilo - „Ave generosa” i Camille Saint-Saёnsa - „Tollite Hostias”.

Kolejne chóry to znane już z innych diecezjalnych przeglądów: parafialny chór „Cantate Deo” z parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie i „Beatae Mariae Virginis” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Pierwszy z nich przedstawił utwory: Norberta Blachy - „Modlitwa o pokój”, Giuseppe Verdiego - „Nabucco” i Lucjana Laprusa - „Matko Boża Królowo Polski”. Drugi natomiast zaprezentował „Matko Zbawiciela” i „Magnificat” Piotra Pałki oraz „Ubi caritas” Oliego Gjeilo.

Ostatnią prezentacją był występ gospodarza przeglądu, parafialnego chóru „Laudate Dominum” pod dyrekcją Renaty Klechy-Kozik. Chór działa od lutego 2010 r. przy parafii we Włodowicach i jej filii w Tłumaczowie. Skupia mieszkańców tych dwóch miejscowości, ale i Nowej Rudy czy Ścinawki Średniej.

Chórzyści odśpiewali trzy utwory: Giovanni Pierluigi da Palestriny - „Adoramus Te, Christe”, „Chorał O Grose Liebe” i pieśń o Matce Bożej Świdnickiej do tekstu bp Ignacego Deca, w opracowaniu Natalii Lewandowskiej.

- To taki nasz skromny ukłon w stronę księdza biskupa, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, a w jego zastępstwie był z nami bp Adam Bałabuch. Bez nich i pomocy lokalnych władz nie udałoby się stworzyć przeglądu, dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni za ich pomoc i liczymy, że na kolejny, szósty już przegląd uda się przyciągnąć więcej zainteresowanych - uśmiecha się Renata Klecha-Kozik.

Razem zaśpiewali Matce Bożej   Razem zaśpiewali Matce Bożej   Razem zaśpiewali Matce Bożej   Razem zaśpiewali Matce Bożej   Razem zaśpiewali Matce Bożej  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL