GN 42/2019 Archiwum

Epilog czy prolog?

Ponad 300 osób spotkało się w Bardzie Śląskim, by wspólnie zakończyć sezon pielgrzymkowy.

Większość z nich przybyła pieszo z Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich. – To nasza pielgrzymkowa tradycja, że przybywamy w październiku do Strażniczki Wiary Świętej, by wspólnie podziękować za owoce sierpniowej pielgrzymki.

W tym roku nasze spotkanie z Matką Bożą zbiega się z Dniem Papieskim, dlatego to dzień szczególny dla naszej grupy, bo jej patronem jest właśnie święty papież. Nasza wędrówka jest więc w pewnym sensie prologiem Dnia Papieskiego i wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II – wyjaśnia ks. Damian Fleszer, przewodnik ząbkowickiej grupy 4. Radość biało-niebieskiej grupy było widać nie tylko po drodze, ale i w czasie Mszy św., która 13 października była punktem kulminacyjnym epilogu XV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Przewodniczący jej bp Ignacy Dec w homilii mówił o różnych sformułowaniach w historii filozofii opisujących człowieka. – Chcę przyjrzeć się określeniu „homo viator” – człowiek pielgrzym. Możemy bowiem mówić, że człowiek jest pielgrzymem w dwojakim znaczeniu. Po pierwsze jest pielgrzymem w sensie geograficznym, a po drugie jest pielgrzymem w sensie duchowym. Człowiek idąc przez życie, jest ciągle w drodze. Najpierw wozi go w wózku mamusia, a gdy już zacznie chodzić, sam wybiera kierunek marszu. Do szkoły, na studia, do pracy, na wakacje, itp. Wśród tych wędrówek są także religijne – pielgrzymki. Co jest dla nas, wierzących, bardzo ważne – dodał biskup. Wśród przybyłych nie zabrakło również kapłanów prowadzących grupy, ale i idących w nich. Zabrakło natomiast głównego przewodnika – ks. Romualda Brudnowskiego, który z przyczyn osobistych nie mógł przybyć na spotkanie. Prosił jednak swojego współpracownika – ks. Krzysztofa Iwaniszyna, tzw. przewodnika głównego młodszego, by go reprezentował. Tradycyjnie oprawę muzyczną i liturgiczną przygotowali pielgrzymi, a nad bezpieczeństwem czuwały służby porządkowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama