Nowy numer 46/2019 Archiwum

Prosili o obfite dary

Alumni, wykładowcy, przełożeni i zaproszeni goście wspólnie rozpoczęli kolejny rok akademicki.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się Mszą św. w seminaryjnej kaplicy. Przewodniczący liturgii 11 października bp Ignacy Dec mówił o modlitwie błagalnej do Ducha Świętego.

– Najczęściej nie lubią prosić ci, którzy uważają się za lepszych od innych, którym się wydaje, że lepiej wiedzą, że wszystko dobrze robią, że wszystkim potrafią zaradzić. Nie proszą ci, którzy nie weszli głębiej w siebie, którzy jeszcze nie odkryli swoich słabości, swoich ograniczeń – mówił biskup, tłumacząc, że adresatem naszym próśb powinien być przede wszystkim sam Bóg. Wyjaśniał też, o co powinniśmy prosić. – Mamy doświadczenie i wiemy, o co najczęściej proszą Pana Boga przeciętni katolicy. Można to rozeznać po kartkach, jakie wpływają na różnych nowennach. Nie powinniśmy tych próśb krytykować. One są wyrazem doświadczenia przez wiernych ludzkiej słabości, ograniczeń. Jednak winniśmy sobie i innym wskazywać, że ważniejsze są prośby o dary duchowe, przede wszystkim o dary Ducha Świętego – przekonywał bp Dec. O słuchaniu natomiast mówił już w auli ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. – To, co jest potrzebne do studiowania, nie tylko teologii, to umiejętność słuchania. Od tego się wszystko zaczyna. Mamy z tym dzisiaj kłopoty, bo jesteśmy narażeni na różne zakłócenia, które są wokół. Dlatego chciałbym życzyć, szczególnie najmłodszym studentom, by potrafili nie tylko słuchać przełożonych czy wykładowców, ale również i przede wszystkim – Pana Boga. Bo Jego głos można usłyszeć tylko w ciszy – dodał. Zgromadzeni w auli usłyszeli także wykład inauguracyjny wygłoszony przez Jarosława Gowina. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, nawiązując do najnowszej ustawy, tzw. Konstytucji dla nauki, zwrócił uwagę, że została ona stworzona „w duchu dialogu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama