Nowy numer 33/2019 Archiwum

Zamkowe podziemia do zwiedzania

Udostępnianie podziemi stało się możliwe, gdy w grudniu 2015 roku Polska Akademia Nauk, dotychczasowy dysponent podziemi, udostępniła część sztolni gminie Wałbrzych.

Wtedy rozpoczęło się przystosowywanie obiektu do potrzeb turystów. Aby mogli bezpiecznie zejść do tuneli, a potem wyjść na powierzchnię, trzeba było wykuć w skale dwie klatki schodowe prowadzące z północnego dziedzińca zamku 50 metrów pod ziemię.

15 października efekty prac zobaczyli dziennikarze i specjalni goście, od wtorku 16 października do podziemi wchodzą już turyści. Z uwagi na przepisy bezpieczeństwa jednorazowo w podziemiach może przebywać maksymalnie 35 osób, czyli codziennie do podziemi będzie mogło wejść około 500 osób. Do dziś nie wiadomo, jakie miało być przeznaczenie drążonych przez hitlerowców podziemi. Prac wchodzących w skład projektu pod nazwą „Riese” nigdy nie dokończono. Ostatni żołnierze wycofali się z okolic Zamku Książ dopiero na kilka godzin przed przybyciem Armii Czerwonej. Nie zachowała się żadna dokumentacja dotycząca podziemi. Są plany, by we współpracy z Muzeum w Gross-Rosen powstała ścieżka edukacyjna opisująca katorżnicze warunki, w jakich więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen pracowali przy drążeniu tuneli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL