Nowy numer 33/2019 Archiwum

Zmarł były proboszcz z Bystrzycy Górnej

23 października 2018 r. w 86. roku życia i 59. roku kapłaństwa odszedł do Pana ks. kan. Stanisław Kościelny.

Uroczystości pogrzebowe zostaną odprawione w piątek, 26 października o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej. Będzie im przewodniczył bp Ignacy Dec. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi złożenie trumny do grobu przy kościele parafialnym.

Eksporta natomiast odbędzie się w czwartek, 25 października o godz. 17.00 w tym samym kościele i przewodniczył jej będzie bp Adama Bałabuch.

Ks. Stanisław Kazimierz Kościelny urodził się 5 maja 1932 roku w Hucie Komorowskiej koło Kolbuszowej w diecezji przemyskiej. Syn Władysława i Julii zd. Augustyn. Ochrzczony został 15 maja 1932 r. w kościele pw. Bartłomieja Ap. w Majdanie Królewskim. Sakrament bierzmowania przyjął w parafii Kolbuszowa 12 września 1948 roku. Wybrał sobie imię Józef.

Do szkoły uczęszczał w Majdanie Królewskim, gdzie ukończył siedem klas w 1947 r. Następnie został przyjęty do Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, gdzie złożył egzamin dojrzałości w czerwcu 1953 r.

Po maturze, z racji na stan zdrowia, przez rok pracował jako pracownik umysłowy w Związku Budownictwa Miejskiego w Dębie koło Tarnobrzegu. W 1954 r. zgłosił się do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Święcenia diakonatu otrzymał 22 marca 1959 r. w Katedrze Wrocławskiej z rąk bp. Bolesława Kominka, który również 21 czerwca 1959 r. udzielił mu w tej samej katedrze święceń prezbiteratu.

Jako wikariusz pracował: w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Legnicy w latach 1959-1962 i w parafii w Łozinie w latach 1962-1963. Później został proboszczem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej i pełnił tę funkcję w latach 1963-2009.

W tym czasie był też ojcem duchownym w dekanacie Świdnica-Zachód.

Godności kościelne: 14 sierpnia 1981 r. otrzymał godność Kanonika "Expositorii Canonicale”, 10 lutego 1997 r. - godność Kanonika "Rocherttum et Mantolettum", a 21 czerwca 2002 r. - godność Kanonika Honorowego extra Numerum Kapituły Kolegiackiej Świętego Krzyża we Wrocławiu.

Zmarł po długiej chorobie 23 października 2018 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL