Organizatorzy Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw postanowili zorganizować warsztaty o wychowywaniu dzieci.
Do ich prowadzenia zaprosili psychologów Małgorzatę Jaśkowiak i Roberta Klimkiewicza, którzy 9 i 10 listopada w hotelu "Jedlinka" pomagali rodzicom i wychowawcom zrozumieć, że nie ma idealnego wzorca rodzica.
Wychowanie do samodzielności, rozwoju, miłości, wiary czy odpowiedzialności - to główne cele, które uczestnicy wymieniali w czasie zajęć. Dyskutowali również o metodach, którymi próbowali je w swoim życiu uzyskać. Czy były właściwe? Mogli to ocenić w oparciu o prelekcje psychologów.
- Z wychowaniem dzieci jest jak z umową-zleceniem. Pan Bóg nam zlecił wychowanie dzieci, a rezultat to już jest efekt umowy o dzieło - uśmiechał się R. Klimkiewicz.
Dodał, że historia pokazuje, iż podejście do wychowania zmienia się jak sinusoida, w której jedno pokolenie wychowuje dzieci w sposób liberalny, a kolejne - w sposób konserwatywny. - Dziś najbardziej niebezpieczny jest model "wychowania bez wychowania". I głównym celem tego braku wychowania jest to, by dziecko nam nie przeszkadzało. To sposób, niestety, dziś bardzo popularny i modny - przestrzegał rodziców.
Mówił też o obecności rodzica w życiu dzieci. - Dziś mamy taki paradoks, że tej obecności jest i za dużo, i za mało. Sam doszedłem do wniosku, że często w naszych rodzinach jesteśmy wyznawcami pajdocentryzmu, tzn. postawienia dziecka w centrum naszego życia i dostosowywania wszystkiego do niego. A sam pamiętam, że kiedyś tak nie było. Dzieci wychowywało się w sposób zintegrowany z życiem - wspominał psycholog.
Zauważył jednocześnie, że to postawienie dziecka w centrum nie wiąże się z poświęceniem mu tzw. czasu prostego, tj. codziennego spędzania z nim czasu przy wspólnej pracy czy odpoczynku. - Wesołe miasteczko jest najczęściej formą rekompensaty z naszej strony za brak codziennego kontaktu, kiedy unikamy dziecka - zakończył. Potem odpowiadał na pytania uczestników.
W czasie warsztatów znalazł się też czas na pierwsze plany kolejnego, dziewiątego już kongresu małżeństw. Wiadomo, że tematem będzie "Kariera i powołanie". Wśród prelegentów ma się znaleźć m.in. o. Adam Szustak.
Dodajmy, że szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu FIO, którego operatorem lokalnym jest Katolicka Inicjatywa "Berit".