Miłość, godność ludzka, honor - także o tych wartościach w twórczości Zbigniewa Herberta mówił podczas spotkania z młodzieżą w II Liceum Ogólnokształcącym Zdzisław Grześkowiak.
Wykład był jednym z wydarzeń trwającego w Świdnicy festiwalu literackiego "Cztery Żywioły Słowa".
Prelegent przekonywał zebranych, że Herbert był poszukiwaczem mądrości, a jego poezja jest bogata w treści intelektualne i filozoficzne. - Poeci są filozofami. Sam Herbert uważał, że sztuka musi mieć zawsze wymiar etyczny, że poeta powinien być moralistą - mówił.
Filolog, religioznawca i filozof przyznał, że do Herberta jako człowieka można mieć zastrzeżenia, ale jego poezja jest genialna. Młody człowiek znajdzie w niej życiowe wskazówki, przesłanie oparte na uniwersalnych wartościach.
- Tym, co jest w stanie ocalić człowieka, jest miłość drugiego człowieka - w odniesieniu do wiersza "Dwie krople" mówił wieloletni nauczyciel języka polskiego. - Miłość jest źródłem ludzkiej godności, dowartościowuje człowieka.
Przywołując najsłynniejszy tomik poezji "Pan Cogito", Z. Grześkowiak zwrócił uwagę, że główny bohater szuka w otaczającej go rzeczywistości miejsca, które pozwoliłoby mu być wiernym samemu sobie.
W "Przesłaniu Pana Cogito" widać zmaganie o ocalenie własnej godności i wyznawanych wartości w państwie totalitarnym, w systemie, gdzie dominuje kłamstwo.
Z. Herbert jest głównym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu "Cztery Żywioły Słowa". Oprócz spotkań z jego twórczością na uczestników czekają jeszcze familijne warsztaty konstrukcyjno-manualne i koncert Anny Micińskiej. Najmłodsi będą mieli zajęcia w przedszkolach, natomiast w sobotę w świdnickim teatrze obejrzą inscenizację najpopularniejszych utworów Juliana Tuwima.
Dla organizatorów bardzo ważny jest wymiar edukacyjny tego przedsięwzięcia. - Chodzimy po szkołach, po przedszkolach, jesteśmy w różnych instytucjach, idziemy bezpośrednio do odbiorców. W tym roku mamy dzień dziecięcy - informuje Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. - Uczestnicy spotkań słuchają, wręcz dotykają literatury. Wiemy, że po przedstawieniach dzieci proszą rodziców o wspólne czytanie w domach. Widzimy, że po wykładach młodzież bierze chętniej udział w konkursach recytatorskich - cieszy się organizatorka.
"Cztery Żywioły Słowa" odbywają się po raz szósty. Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.