Biskup Ignacy Dec odwiedził świdnickie siostry prezentki w ramach obchodów ich patronalnego święta.
Spotkanie, która ze względu na rekolekcje Konferencji Episkopatu Polski odbyło się dwa dni wcześniej, tj. 19 listopada, rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy sióstr. Biskup w jej czasie zwrócił uwagę na piękny wschodni zwyczaj, mający swoje źródło w starotestamentalnych praktykach.
- Ofiarowanie drugiej osoby jest praktykowane tylko w przypadku dzieci. Rodzice swoje pociechy zwykle oddają Bogu w czasie sakramentu chrztu św. Ale jest też znana praktyka ofiarowania dzieci na wzór tej, którą uczynili rodzice Maryi. Bardzo wzruszająco mówił o tym ks. kard. Henryk Gulbinowicz, kiedy wspólnie byliśmy w Wilnie w Ostrej Bramie. Wspominał wówczas, że rodzice w wieku 5 lat przyprowadzili go do Matki Bożej i tam go ofiarowali Panu Bogu i Matce Najświętszej. Pamiętał nawet datę - lipiec 1928 r. - mówił bp Ignacy.
Przypominając apokryficzną historię ofiarowania długo oczekiwanej córki przez Joachima i Annę, nawiązał do drugiego, osobistego ofiarowania się Bogu, którego również dokonała Maryja w czasie zwiastowania.
- Zobaczmy, że nie wolno nam ofiarować ludzi dorosłych. Nie mamy do tego prawa. Oni sami, jeśli chcą, mogą się Panu Bogu ofiarować. Takie ofiarowanie może mieć miejsce wówczas, kiedy jesteśmy już samodzielni. Wśród różnych rodzajów ofiarowana, chcemy dzisiaj wyróżnić zakonne, które uobecnia się w składanych przez siostry i braci ślubach czasowych, a później wieczystych. To prawdziwy, świadomy i dobrowolny akt oddania się Bogu i Kościołowi na służbę - wyjaśniał, zachęcając do ponawiania ślubów złożonych Panu Bogu.
Dokonały tego po homilii także świdnickie prezentki, a na zakończenie Mszy św. biskup podziękował siostrom za pomoc w wychowaniu młodego pokolenia, modlitwę i wierną służbę Kościołowi i miastu.