Wykład bp. Ignacego Deca o tym tytule był jednym z pierwszych na XI Międzynarodowym Kongresie "Katolicy i osoba ludzka - szanse i zagrożenia".
Okazją do zorganizowania w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, trwającej od 23 do 24 listopada, konferencji była 70. rocznica ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz 40. rocznica wyboru świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt senior Kongregacji Wychowania Katolickiego.
- Człowiek, który chce zrozumieć, chce zrozumieć siebie do końca, nie wedle jakiś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar własnej istoty, ten człowiek musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością ze swoim życiem i śmiercią przybliżyć się do Chrystusa - akcentował.
Dalsza część spotkania była podzielona na trzy sekcje, z których pierwszą otworzył wykład bp. Ignacego na temat sporu o człowieka w nowożytnej kulturze.
- Nowoczesne koncepcje człowieka, zwłaszcza te powstałe w ostatnich dwóch stuleciach, fałszowały obraz bytu ludzkiego, myląc go niekiedy ze zwierzęciem albo z Bogiem. Stąd też możemy mówić o redukcyjnych koncepcjach człowieka, które degradowały go do zwierzęcia oraz o koncepcjach indywidualistycznych i liberalistycznych, które z kolei dokonywały swoistej deifikacji człowieka, przypisując mu cechy boskie - tłumaczył zagadnienie biskup.
Oto nagranie całości wykładu:
Kongres "Katolicy i osoba ludzka" : Wykład ks. bp. Ignacego Deca
Radio Maryja
Kongres organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej gromadzi każdego roku światowej klasy prelegentów. Tegoroczny program można znaleźć na poniższym plakacie.