Nowy numer 33/2019 Archiwum

Polskość i katolicyzm

O trudnym dla Polski XIX wieku i korzeniach silnej więzi polskości z katolicyzmem mówiła historyk Martyna Deszczyńska podczas spotkania promującego książkę pt. „Kościół na straży polskiej niepodległości”.

Profesor Deszczyńska, która jest pracownikiem Biblioteki Narodowej w Warszawie, zaakcentowała znaczenie lokalnego Kościoła u schyłku XVIII i na początku XIX w., a następnie przedstawiła realia życia w każdym z trzech zaborów.

– Trauma zaborów nie zdołała zerwać więzi kościelnych. W XIX wieku dla zwykłego człowieka parafia i kościół to były miejsca, gdzie realizowała się forma uczestnictwa w życiu publicznym, a także trwania języka polskiego. Dzięki temu, że Kościół był obecny w życiu codziennym, nastąpiło utożsamienie polskości z parafią – wyjaśniała Martyna Deszczyńska. Prelegentka zwróciła uwagę na wiele trudności: kasatę zakonów w zaborze rosyjskim i wpływy prawosławia, próby stworzenia Kościoła narodowego, lojalnego wobec władzy, kulturkampf i bezlitosne działania Bismarcka, prądy socjalistyczne i sekularyzacyjne. Największym sprawdzianem dla jedności Kościoła była rewolucja 1905 roku. – Dla mnie cały wiek XIX jest wielkim cudem przetrwania Polski – przyznała prof. Deszczyńska. – Zachowaliśmy duszę, choć w systemie trzeba było żyć i konieczne były pozory lojalności i zakładanie masek. Obecni wysłuchali również nagrania wykładu prof. Andrzeja Nowaka o realizacji idei niepodległej ojczyzny od początków państwa polskiego do XVIII wieku. W swoim wystąpieniu prof. Nowak podkreślał rolę ludzi Kościoła w utrzymaniu suwerenności Polski – od biskupa Stanisława do ks. Stanisława Konarskiego. – Niepodległość jest tym pojęciem, które scala wolność i suwerenność. Wolność obywateli i suwerenność państwa. I to właśnie niełatwe połączenie stało się udziałem Polski. W tym procesie ważną rolę odegrał Kościół – szafarz królewskiej godności – wyjaśniał współautor promowanej książki. Spotkanie 25 listopada zamykała projekcja filmu dokumentalnego wydawnictwa Biały Kruk o św. Faustynie Kowalskiej pt. „Dar miłosiernego Boga. Życie i misja św. siostry Faustyny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL