Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Podcasty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Ważniejszy jest strój duchowy

Ważniejszy jest strój duchowy przejdź do galerii

Nakładając sutanny trzem klerykom trzeciego roku i trzem nowym kanonikom, biskup zwrócił uwagę na to, co przywdziewają w duchowym znaczeniu.

Klerycy tuż po nałożeniu sutanny  
Klerycy tuż po nałożeniu sutanny
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Z okazji 13. rocznicy powołania do istnienia Świdnickiej Kapituły Katedralnej biskup Ignacy Dec nałożył insygnia trzem nowym kanonikom: ks. Marcinowi Gęsikowskiemu, ks. Danielowi Marcinkiewiczowi i ks. Tomaszowi Zającowi.

Zrobił to 8 grudnia przed rozpoczęciem Mszy św., w czasie której klerycy trzeciego roku świdnickiego seminarium mieli przyjąć strój duchowny.

Przypominając objawienie maryjne w Lourdes sprzed 160 lat, bp Ignacy Dec w homilii zwrócił uwagę na znaczenie stroju przyjmowanego przez kapłanów, a następnie kandydatów do kapłaństwa.

- Maryja została od początku przygotowana przez Boga na mieszkanie dla Syna Bożego. Została uczyniona nieskalanym człowiekiem, w którym całe piękno ludzkiej godności wystąpiło w pełni. Dlatego Kościół przez wieki śpiewa swojej Matce: „Tota pulchra es Maria - cała piękna jesteś, Maryjo” - wyjaśniał.

- Patrzymy dziś na piękno Maryi, na Jej strój duchowy. Dzisiaj, gdy nakładamy szaty kapłańskiego na młodych kandydatów do kapłaństwa, gdy ozdabiamy pięknym strojem kanoników katedralnych (...), ważniejszy jednak od tych strojów materialnych jest strój duchowy. A piękny, ozdobny strój duchowy to nic innego jak nasza przyjaźń z Bogiem, to pielęgnowanie obecności Boga w nas, na wzór Maryi - mówił dalej.

- Dzisiejsze obłóczyny mają nam przypomnieć, że my, duchowni, nosimy sutannę, strój osób duchownych nie tylko po to, abyśmy byli zewnętrznie rozpoznawalni w Kościele i w narodzie, ale także po to, by przypomnieć wszystkim, że oprócz wartości ziemskich, za którymi uganiają się ludzie, istnieją jeszcze wartości niewidzialne, wskazane przez Boga, które nie przemijają, które są źródłem ludzkiego szczęścia - przekonywał.

Po zakończeniu homilii nałożył sutanny, komże i birety trzem klerykom: Marcinowi Kirkiewiczowi (Dzierżoniów, par. pw. Chrystusa Króla), Pawłowi Krukowi (Idzików, par. pw. Wniebowzięcia NMP) i Krystianowi Stasiakowi (Boguszów-Gorce, par. pw. Zesłania Ducha Świętego).

« ‹ 1 › »
Obłóczyny kanonickie i kleryckie

Foto Gość DODANE 08.12.2018 AKTUALIZACJA 08.12.2018

Obłóczyny kanonickie i kleryckie

W sobotę 8 grudnia trzech alumnów przyjęło strój duchowny, a trzech kapłanów otrzymało insygnia kanonickie.​  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

|

GOSC.PL

publikacja 08.12.2018 15:47

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 8 GRUDNIA
  • KAPITUŁA KATEDRALNA
  • OBŁÓCZYNY
  • SUTANNA
  • WSD DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ
  • WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W ŚWIDNICY
  • ŚWIDNICA
  • ŚWIDNICKA KAPITUŁA KATEDRALNA

Polecane w subskrypcji

  • Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
  • Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
  • „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
  • Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X