Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dziękujemy Ci, Ojcze nasz!

Mówił w świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec. Podsumował miniony rok, a nowy tradycyjnie przywitał na szczycie Wielkiej Sowy.

Odnosząc się do słów z Ewangelii wg. św. Jana, biskup przypomniał 31 grudnia o potrzebie wdzięczności Bogu za obfitość Jego darów. - Dziękujemy Ci, Panie, za pasterzy Twojego Kościoła, szczególnie za Pasterza, biskupa Rzymu, któremu powierzyłeś pieczę pasterską nad całą Twoją owczarnią; dziękujemy za trzy pielgrzymki apostolskie papieża Franciszka poza Włochy: w styczniu do Peru i Chile (15-22.01.2018), w sierpniu do Irlandii, do Dublina, na Światowe Spotkanie Rodzin (25-26.08.2018) i we wrześniu do krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii (22-25.09.2018). Dziękujemy za papieskie pouczenia w adhortacjach i listach apostolskich, audiencjach generalnych i podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" - wymieniał najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła.

Podsumował także rok pracy w diecezji. - Dziękujemy Ci, Panie, za nowych sześciu kapłanów, którzy w maju odchodzącego roku otrzymali dar święceń prezbiteratu i poszli do posługi pasterskiej do parafii naszej diecezji; dziękujemy za wyświęconych w maju dziesięciu nowych diakonów; dziękujemy za dziesięciu nowych kandydatów, którzy we wrześniu tego roku rozpoczęli swoją drogę do kapłaństwa; dziękujemy za wszystkich kapłanów, za osoby życia konsekrowanego, za katechetów i katechetki, prowadzących w naszych szkołach katechezę, dziękujemy za wszystkich świeckich liderów zaangażowanych w dzieło ewangelizacji i pracę charytatywną w Kościele. Ojcze Niebieski, dziękujemy za ochrzczone dzieci, bierzmowaną młodzież, za małżonków połączonych sakramentem małżeństwa, za dzieci pierwszokomunijne; dziękujemy za tyle dobra, które się wydarzyło w naszych rodzinach, parafiach, miastach i wioskach - mówił.

Swoim zwyczajem przypomniał też najważniejsze wydarzenia z życia świdnickiego Kościoła. - Rok 2018 dla naszej diecezji był rokiem spokojnym. W trakcie odchodzącego roku nasi wierni odbyli wiele pielgrzymek do różnych miejsc pielgrzymkowych krajowych i zagranicznych: do Ziemi Świętej, do krajowych i światowych sanktuariów maryjnych, do Rzymu i do innych miejsc w Europie i w świecie. Wśród wszystkich pielgrzymek były dwie pielgrzymki diecezjalne z udziałem naszych biskupów: w dniach od 4 do 6 maja do Lourdes, w związku ze 160. rocznicą objawień Bernadecie Soubirous oraz do Ziemi Świętej w dniach od 14 do 21 września 2018 r. W odchodzącym roku pożegnaliśmy do wieczności trzech kapłanów. Byli to: ks. Waldemar Zieliński, proboszcz parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Srebrnej Górze (zmarł 26.02.2018), ks. Stanisław Lechowski, były proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gilowie (30.07.2018); oraz ks. Stanisław Kościelny, były proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej (23.10.2018) - wymieniał.

Dopełniając sprawozdania, biskup dodał także statystykę swojej posługi. - W minionym roku udzieliłem sakramentu chrztu jednemu dziecku, bierzmowania 1943 osobom, święceń prezbiteratu - 7 (w tym jednemu franciszkaninowi i sześciu kapłanom diecezjalnych). Asystowałem też przy jednym sakramencie małżeństwa i 23 pogrzebach. Warto dodać, że wygłosiłem w tym czasie 373 homilie i rozważania, 496 okolicznościowych przemówień i 8 wykładów naukowych czy popularno-naukowych (KUL - 3; PWT Wrocław - 3; WSKSiM Toruń - 1; Szczawno Zdrój - 1). Prowadziłem także 3 katechezy w Radiu Maryja (03.02.2018; 13.10.2018 i 01.12.2018) i skierowałem do wiernych 4 listy pasterskie. Przeprowadziłem wizytację kanoniczną w 3 dekanatach (Ząbkowice Śląskie - Południe, Ząbkowice Śląskie - Północ oraz Bolków, odwiedzając w sumie 21 parafii). Odbyłem też 8 pielgrzymek na Jasną Górę. W Kurii urzędowałem 124 dni, w trakcie których przyjąłem 873 osoby. Prowadziłem też wykłady z metafizyki dla alumnów I i II roku w WSD w Świdnicy i asystowałem przy pisaniu prac magisterskich (Grzegorz Topola) czy doktorskich (ks. Andrzej Majka). Udało się mi w minionym roku opublikować ponad 200 pozycji, w tym 7 książek - zakończył.

W nocy natomiast bp. Ignacy na godzinę 23.00 udał się na Wielką Sowę, gdzie w kaplicy tradycyjnie przewodniczył Mszy św. Na jej zakończenie złożył wszystkim zebranym noworoczne życzenia. Ich nagranie możecie zobaczyć na naszym profilu facebookowym: tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama