Nowy numer 42/2019 Archiwum

Moniuszko na organach przejdź do galerii

Wykonywanie utworów napisanych pierwotnie na inne instrumenty to pomysł Zuzanny Bator, organistki, która w tym roku realizuje stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy wysłuchała dzisiaj w Kościele Pokoju pierwszego z serii koncertów. Oprócz wydarzeń muzycznych dla dzieci i młodzieży w ramach stypendium ministerialnego Zuzanna Bator opracowuje kilka transkrypcji organowych na instrumenty w świdnickim Kościele Pokoju.

Młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy miała okazję nie tylko posłuchać brzmienia zabytkowych organów, ale też zobaczyć konstrukcję instrumentu. Chłopców interesowały mechanizmy napędowe, a szczególnie silnik z początku XX wieku. Dowiedzieli się, że jedne piszczałki wykonane są z cyny i ołowiu, a inne z drewna, i właściwie nie różnią się brzmieniem.

W poprzednim roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych wzięli udział w projekcie pt. „Auto trafił Schlag”. Poznawali wtedy wspólne cechy organów i samochodów, ich mechanizmów oraz surowców, z jakich były skonstruowane.

Grupa uczniów wysłuchała m.in. kompozycji sakralnych Moniuszki. Największe wrażenie zrobiła gra przestrzenna tzn. jednocześnie na dwóch instrumentach - organach zabytkowych i ołtarzowych. Zuzannie Bator towarzyszył jej mąż, Maciej, również organista i nauczyciel muzyki.

- Ciarki były. Muzyka klasyczna ma coś przejmującego. Duże organy zrobiły na mnie wrażenie - mówił po koncercie Dawid.

Zuzanna Bator, prezes fundacji Chorda-Auxit, uzyskała w 2019 roku również stypendium Prezydent Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL