GN 28/2020 Archiwum

Życie z niepełnosprawnością

Jest kilka rzeczy, które potrafi zrobić sam, w wielu innych trzeba mu pomóc. Zbyszek Kowalski ma 42 lata, od urodzenia cierpi na porażenie czterokończynowe.

Zbyszek nie chodzi. Wymaga stałej opieki. Nie lubi, gdy się nad nim litują. Od użalania się nad jego losem woli rozmowy – z każdym i na każdy temat. I choć mowę ma zniekształconą, to można go zrozumieć. Ma znajomych w całej Polsce. Spotyka się z nimi na Skypie. Obsługa komputera to jedna z kilku rzeczy, które może zrobić samodzielnie.

- Włączam radio, wchodzę na wersalkę, mogę przemieścić się z pokoju do łazienki – wylicza niepełnosprawny.

Trzeba go nakarmić, umyć, przenieść na wózek. Część z tych czynności wymaga siły, a rodzice są już w podeszłym wieku.

Bardzo lubi rozmawiać i często się uśmiecha. Pragnienia ma takie, jak inni ludzie w jego wieku – kochać i być kochanym. Chciałby mieć żonę, założyć rodzinę.

Więcej o Zbyszku, jego codziennych zmaganiach i miłych chwilach można przeczytać w najnowszym numerze (06/2019) świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W kościołach odprawione zostaną Msze św. w intencji chorych i cierpiących oraz udzielony sakrament namaszczeniem chorych. Biskup Ignacy Dec tego dnia będzie sprawował Eucharystię o godz. 12.00 w katedrze świdnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama