Nowy numer 47/2020 Archiwum

Bądźmy darem dla innych

W homilii na XXVII Światowy Dzień Chorego biskup świdnicki zachęcał do bezinteresownej miłości wobec cierpiących.

Wsamo południe, przewodnicząc Mszy św., biskup Ignacy Dec spotkał się z chorymi z całej diecezji. – Na Eucharystii, w Komunii Świętej jest z nami ten sam Jezus. Ma taką samą miłość do nas, jak miał kiedyś do ludzi, gdy chodził jako widzialny człowiek po ziemi. Ma też tę samą moc. Jest z nami, by nam pomagać, umacniać nas duchowo i cieleśnie. Z naszej strony potrzebna jest wiara w to, że tak jest. Konieczne jest, byśmy zwrócili się do Jezusa, by nam pomógł, udzielił sił duchowych i fizycznych – mówił na początku homilii.

Następnie przybliżył treści papieskiego orędzia na XXXVII Światowy Dzień Chorego. – Już w pierwszych słowach orędzia papieskiego czytamy: „Wzywam Was wszystkich, na różnych poziomach, do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia”. Ojciec Święty w obliczu dzisiejszej pogoni za bogactwem, za powiększaniem swojej kasy, wzywa wszystkich do bezinteresownej ofiarności. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Jest to bardzo ważne, byśmy nie oczekiwali za pomoc zapłaty, jakiegoś wynagrodzenia, ale byśmy byli darem jedni dla drugich – zachęcał biskup Ignacy.

I tłumaczył, co zdaniem Kościoła jest najważniejsze w opiece nad chorym człowiekiem.  – Pierwszym darem dla chorego jest nasza miłość. To ona dopiero nas uzdalnia do poświęcania się choremu, darowania mu swego czasu, podjęcia rozmowy, otoczenia chorego serdecznością – mówił. Biskup skierował również kilka słów do zgromadzonych w katedrze chorych. – Każdego roku przypominamy wam, że jesteście wielkim skarbem Kościoła. Wasze modlitwy i cierpienia są potrzebne. Stanowią dla Kościoła nieocenioną wartość. Popatrzcie, jak służył do samej śmierci nasz kochany papież św. Jan Paweł II, nawet wtedy, gdy nie mógł już chodzić ani mówić. Wiemy także, że swoją modlitwą i swoim cierpieniem wspomaga dziś Kościół papież senior, Benedykt XVI. (…) Jest to służba w ciszy, na ustroniu, w izdebce, służba modlitwy i cierpienia. Bierzcie przykład z tych ostatnich papieży, czujcie się potrzebni i ważni w Kościele, nawet wówczas, gdy tego nie doświadczacie od swoich najbliższych, od swoich opiekunów – prosił, dziękując jednocześnie za dotychczas złożone ofiary cierpienia.

Po zakończeniu homilii biskup Ignacy udzielił chętnym sakramentu namaszczenia chorych. – Jesteśmy tutaj każdego roku. Modlimy się wspólnie z biskupem i słuchamy jego słów. Dobrze, że w tym roku zwrócił uwagę na miłość w posłudze chorym. Bez niej codzienność wypełniona zmęczeniem, trudem opieki nie służyłaby ani choremu, ani opiekującym się nim – komentowała po zakończeniu Mszy św. pani Teresa, która od lat opiekuje się swoim chorym mężem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama