Nowy numer 21/2020 Archiwum

W Strzegomiu ruszyła społeczna lodówka przejdź do galerii

Przy parafii Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej powstało miejsce, gdzie można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi.

Zasada jest prosta: osoby, które mają nadmiar żywności w domu przynoszą ją, a ci, którym brakuje pożywienia, przychodzą i po prostu biorą. Nie ma zapisów ani kontroli. Jest regulamin dla zostawiających żywność i tych, którzy z niej korzystają.

Organizatorzy proszą, by zostawiać żywność wyłącznie przydatną do spożycia, zapakowaną z informacją, kiedy została przyrządzona. W przypadku potraw płynnych - w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Korzystający z pomocy są natomiast proszeni o umiar i wzięcie tylko tyle, ile potrzebują w danym lub najbliższych dniach.

Społeczną lodówkę uruchomiła Rada Parafialna. Inicjatorem akcji jest jej przewodniczący, Jacek Zięba.

- Działamy za zasadzie dobrowolności. Wszystko robimy społecznie. Członkowie rady troszczą się o to miejsce: otwieramy i zamykamy, sprzątamy, staramy się, by codziennie były nowe produkty. Już udało się pozyskać dostawcę zupy. Potrzebne są słoiki, by było do czego ją przelewać - informuje J. Zięba.

- To nie jest jednorazowa akcja. Chcemy zakorzenić ją w umysłach i sercach ludzi. Ruszyliśmy 11 lutego. Wcześniej księża ogłaszali informację o akcji na Mszach św., roznosiliśmy po mieście ulotki. Jest zainteresowanie, ludzie korzystają z tej pomocy - cieszy się pan Jacek.

- To miejsce ma działać na zasadzie jałmużny - odmawiam sobie czegoś i dzielę się z potrzebującymi. Oczywiście przynieść można też te produkty, których mamy za dużo, żeby nie marnować żywności. Wziąć może każdy, kto potrzebuje - mówi ks. Marek Żmuda, proboszcz parafii.

Pierwsze lodówki stanęły we Wrocławiu z inicjatywy Jana Piątka, tramwajarza. Strzegomska zlokalizowana jest w jednym z parafialnych garaży i działa od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama