Nowy numer 27/2020 Archiwum

Pieniądze rozdane. Katedra bez dotacji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu w programie ochrony zabytków. Wśród obiektów są kościoły w diecezji świdnickiej. Niestety bez tego najważniejszego.

W Dzierżoniowie pieniądze z ministerstwa otrzyma tylko kościół pw. św. Jerzego (XIII w.) na prace konserwatorskie elewacji płd. (310 tys. zł).

W kłodzkim powiecie najwięcej, bo aż 1,35 mln zł, dostała parafia pw. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach na ratowniczą rekonstrukcję tynków wraz z pracami konserwatorskimi kamieniarki części środkowej wschodniej elewacji. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jerzego w Wilkanowie na konserwację ołtarza głównego (1736 r.) dostała 240 tys. zł. W Dusznikach-Zdroju natomiast kościół Świętych Piotra i Pawła na odwodnienie przy północnej ścianie kościoła oraz remont elewacji frontowej i elewacji wieży otrzyma 450 tys. zł.

W powiecie świdnickim 90 tys. zł dostanie parafia pw. św. Bartłomieja w Modliszowie na konserwację malowideł ściennych. Strzegomska bazylika - 1,03 mln zł na konserwację XVI i XVII-wiecznych epitafiów, wmurowanych w elewację kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła i 140 tys. zł na renowację średniowiecznych miejskich murów obronnych (XIII w.), a 50 tys. zł otrzyma parafia św. Mikołaja w Świebodzicach na odnowienie cynowego sarkofagu Jana Henryka I Hochberga (XVII w.). Taką samą kwotę otrzyma parafia w Jaroszowie na remont elewacji XV-wiecznego kościoła w Rusku. Dotacji nie otrzymała parafia katedralna mimo że prace są kontynuacją wcześniej rozpoczętej naprawy i konserwacji elewacji prezbiterium (więcej).

W wałbrzyskim powiecie po 100 tys. zł dostały: parafia pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na wymianę kanalizacji deszczowej, wykonanie izolacji pionowej oraz wykonanie drenażu i kościół pw. św. Jana Apostoła w Dziećmorowicach na remont elewacji i izolację pionową.

W powiecie ząbkowickim natomiast także tylko kilku parafiom udało się otrzymać dotacje. W samych Ząbkowicach ponad 300 tys. zł otrzymała parafia pw. św. Anny na remont elewacji. Nieco mniej, bo 240 tys. zł dostaną redemptoryści z Barda na kontynuację konserwacji ołtarza głównego (1715 r.) z figurą NMP Bardzkiej i obrazem M. Willmanna. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim otrzyma natomiast 120 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej (pocz. XVIII w.) i 100 tys. zł na ołtarz św. Bernarda (pocz. XVIII w.) w pocysterskim kościele. Również parafii w Budzowie przyznano 50 tys. zł na konserwację rzeźb i architektury zwieńczenia barokowego ołtarza głównego. Ministerialne pieniądze nie trafią tu natomiast do świątyni ząbkowickich klarysek, czy kościołów, m.in. w Olbrachcicach, Złotym Stoku, Doboszowicach, Byczeniu, Przedborowej i Rudnicy.

Przypominamy, że odwołania można składać do 28 lutego, ministerstwo zarezerwowało dla zadań rozpatrywanych w trybie odwoławczym ponad 14,5 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama