Nowy numer 27/2020 Archiwum

20 lat bielawskiej Akcji Katolickiej

Choć nieformalne początki oddziału w parafii pw. Wniebowzięcia NMP sięgają marca 1998 r., to jednak dopiero ks. Stanisław Chomiak pomógł rok później stworzyć prawdziwe struktury.

Kiedy 26 marca 1998 r. ks. Franciszek Foks, ówczesny proboszcz, powołał 15-osobową grupę, nie miała ona jeszcze oficjalnych struktur. Nastąpiła zmiana proboszcza i podejścia do tematu. Nowy duszpasterz, ks. Stanisław Chomiak, zwołał 17 stycznia pierwsze walne zebranie założycielskie parafialnego oddziału AK, na którym wybrano dwóch kandydatów na prezesa (Piotra Gruzela i Jerzego Radziemskiego). Spośród 56 osób powołano także zarząd w postaci czterech osób i trzech członków komisji rewizyjnej. Dziesięć dni później kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił prezesem pana Piotra, a jego konkurenta wiceprezesem. Zostali wybrani także: sekretarz (Klementyna Tyrcha) i skarbnik (Barbara Brzezińska). Pozostali członkowie zarządu to: Irena Zarzycka-Sochowa i Emilian Kupiec. Warto dodać, że powstały oficjalnie 8 lutego parafialny oddział AK należał do archidiecezji wrocławskiej, którego asystentem był ks. Marian Biskup.

Wśród pierwszych inicjatyw POAK znalazło się postawienie krzyża jubileuszowego (19 marca 2000 r.) czy powstanie świetlicy środowiskowej (1 czerwca 2000 r.). Grupa uczestniczyła w I Kongresie Akcji Katolickiej w Poznaniu, kwestowała na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zaangażowani w działalność świetlicy członkowie zarządu zrezygnowali ze swoich funkcji, a ich stanowiska przejęli: Emilian Kupiec i Ryszard Stelmaszczyk. Powstała też pierwsza praca dyplomowa na temat utworzenia grupy w parafii. Otwartość na nowe inicjatywy i codzienne wspieranie duszpasterstwa przez kolejne lata pomagały nie tylko pozostałym wiernym, ale i samym członkom AK rozwijać się duchowo.

Powstaje diecezja świdnicka. W kwietniu 2004 r. to właśnie w Bielawie zorganizowano pierwszy dzień skupienia dla członków i sympatyków z całej diecezji. Zaangażowanie miejscowych sprawiło, że oddział stał się jednym z filarów wspólnoty oddanych pod duszpasterską opiekę ks. Sławomirowi Augustynowiczowi. W 2017 r. nowym prezesem zostaje Janina Hrynek. To ona wraz pozostałą częścią zarządu organizują 17 lutego 2019 r. obchody 20-lecia parafialnego oddziału.

We Mszy św. wziął udział ks. Sławomir Augustynowicz, który odniósł się do słów  „Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu. On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, które wydaje owoc w swoim czasie. Liście jego nie więdną, a wszystko, co czyni, jest udane" (Ps1, 1-2. 3. 4 i 6). Zaznaczył przy tym, że ci, którzy zaufali Panu 20 lat temu, przynieśli owoce, za które w imieniu całej diecezjalnej Akcji Katolickiej im dziękował.

20 lat bielawskiej Akcji Katolickiej   20 lat bielawskiej Akcji Katolickiej   20 lat bielawskiej Akcji Katolickiej   20 lat bielawskiej Akcji Katolickiej  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama