Nowy numer 21/2020 Archiwum

Izraelskie media podały fałszywą informację o rzekomej niedawnej dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wezwał w środę na Twitterze izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Dodał: "To jest zwykłe kłamstwo". W środę media izraelskie m.in. "Times of Israel" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane.

"Właśnie rozmawiałem z zastępcą burmistrza Świdnicy, #Polska. NIC nie stało się na #żydowskim #cmentarzu w tym mieście. To jest zwykłe kłamstwo. Proszę usunąć ten fragment tekstu" - napisał Magierowski na Twitterze.

W środę media izraelskie, m.in. "Times of Israel" i "Jerusalem Post" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał "Jerusalem Post" "w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście".

W Świdnicy "co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu" - czytamy w "Jerusalem Post". "Inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem - symbolem związanym z satanizmem" - dodano.

Zawierająca nieprawdę depesza pochodziła z agencji Jewish Telegraphic Agency (JTA). Wydała ona jej sprostowanie.

Dziennikarz Marcin Makowski napisał na Twitterze, że zdjęcia rzekomej profanacji w Świdnicy pochodziły sprzed czterech lat z Olkusza.

« 1 »
  • Nick
    20.02.2019 23:27
    O którą Świdnicę chodzi ? przecież Świdnica jest koło Wałbrzycha i Zielonej Góry oraz koło Lublina. Ta Świdnica koło Wałbrzycha jest największa z tych wszystkich Świdnic, na mapie w google pierwsza się pojawia, może dlatego są błędy w przekazie informacji. Wszyscy sprawdzają Świdnicę koło Wałbrzycha a nie tamte.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama