Obchody XVIII Dnia Kresowiaka rozpoczęły się Mszą św., po której zgromadzeni udali się pod pomnik, by złożyć kwiaty, a następnie na uroczystą galę.
W niedzielę 24 lutego w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczył bp Ignacy Dec.
- Wszystko trzeba przebaczyć, co nie oznacza, że wszystko należy zapomnieć. Pamięć trzeba pielęgnować, nie po to, żeby podjąć odwet, ale po to, by przebaczyć. Tak jak nam Bóg przebacza, jak Jezus przebaczył swoim oprawcom, tak i my jesteśmy wezwani do przebaczania - wzywał zgromadzonych Kresowian.
Podkreślał jednak, że przebaczenie nie jest tożsame z zapomnieniem. Pamięć o krzywdzie ma jednak spełniać określoną rolę.
- Pielęgnując pamięć historyczną o bohaterskich czynach naszych rodaków, o ich niezwykłym, niepojętym cierpieniu nie chcemy tych ran odnawiać, ale chcemy, żeby wszyscy przyjęli prawdę o tym co się stało i żeby nigdy tego nie powtórzyli - mówił.
Do tematu odniosła się również Anna Zalewska, minister edukacji. - Pozwólcie, że wyrażę kilka zdań szacunku dla tego miejsca, gdzie od 18 lat zawsze mniej więcej o tej samej porze, bez względu na to kto jest wójtem czy starostą, spotykacie się. Macie siłę, wypływającą z wzajemnego dbania o siebie i o pamięć, która jest nieodzowna, by budować kolejne pokolenia. Jesteście mostem wspomnień, ale i mostem codzienności z Polakami, którzy żyją w miejscach skąd pochodzicie. To dzięki wam, ci młodzi ludzie będą wiedzieć jak mówić o korzeniach - dziękowała.
Zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i udały się do Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu, gdzie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Łagiewnikach i Chór Canzona z Olesznej.