Wizerunek Najświętszej Marii Panny przyjechał na tydzień do diecezji świdnickiej za sprawą Rycerzy Kolumba.
Zakon od trzech lat działa przy parafii pw. św. Franciszka, którą prowadzą księża pallotyni. Znacząca część rady lokalnej mieszka w Dziećmorowicach, stąd wybór miejsc peregrynacji.
Do Wałbrzycha obraz trafił wczoraj, a w parafii św. Jana Apostoła Ewangelisty będzie od środy do piątku (od 27 lutego do 1 marca). Potem pojedzie do Częstochowy.
Podczas obecności wizerunku Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan parafianie modlą się w intencji braci w wierze mieszkających na Bliskim Wschodzie. Przeprowadzana jest też zbiórka funduszy na odbudowę osiedla chrześcijan asyryjskich w Dolinie Niniwy w Iraku, zniszczonego przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Obecność ikony to również okazja do refleksji nad własną wiarą w obliczu trudności
Program modlitewny w intencji prześladowanych chrześcijan oparciu o ten obraz Zakon prowadzi na całym świecie. W Polsce peregrynują dwa obrazy. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał Włoch Fabrizio Diomedi, a poświęcił ją melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart.
Na czele Rady Lokalnej Zakonu Rycerzy Kolumba w Wałbrzychu stoi Andrzej Kędzierski, kapelanem rady jest ks. Andrzej Sobaszek. Obaj zapraszają chętnych panów do dołączenia do Zakonu.
- Rycerze Kolumba to miejsce dla mężczyzn, którzy chcą być lepsi, mieć ukształtowany kręgosłup etyczno-moralny i być aktywni w Kościele. Zakon to oferta dla dorosłych świeckich mężczyzn, zaangażowanych w parafiach - wyjaśnia Andrzej Kędzierski.
Wałbrzyscy Rycerze podkreślają, że ważna jest dla nich satysfakcja z czynienia dobra dla innych ludzi, przez co sami stają się lepsi.
- Jestem w Rycerzach Kolumba, bo spodobała mi się idea - że jest to grupa mężczyzn, która daje możliwość uaktywnienia się. Jestem zmobilizowany do działania - mówi Arkadiusz Simm.
Chętni proszeni są o kontakt z delegatem rejonowym dla Archidiecezji Wrocławskiej Henrykiem Grzywną (tel. 607 457 361) lub ks. Andrzejem Sobaszkiem (tel. 601 529 679).