Nowy numer 22/2020 Archiwum

Mowa twoja cię zdradza…

Doświadczamy dziś zwielokrotnienia ludzkiego słowa.

Dawniej mowę słyszało się tylko od człowieka, który był gdzieś w pobliżu. Dzisiaj ludzkie słowo płynie na falach eteru. Dochodzi do nas z radia, telewizji, magnetofonu, telefonu. Zagęściło się dziś na świecie od słów. Podobnie jest ze słowem drukowanym.

Zawarte jest w książkach bibliotek publicznych i prywatnych, w księgarniach i w kioskach z codzienną prasą. Ktoś próbował to obliczyć i doszedł do wniosku, że gdyby chciało się przeczytać wszystko, co jednego dnia ukazuje się na świecie drukiem, trzeba by żyć kilkaset lat i nieustannie czytać. Tej dzisiejszej powodzi ludzkich słów mówionych, pisanych i drukowanych towarzyszy jednak zjawisko dewaluacji. Słowo w wielu przypadkach nie jest już nośnikiem prawdy. Po mowie poznaje się ludzi. Mówi o tym Księga Syracha: „Sprawdzianem człowieka jest jego wypowiedź” (Syr 27,5a). „Serce człowieka poznaje się po rozumnym słowie” (Syr 27,6a). Dlatego tym bardziej uważajmy na to, co mówimy, piszemy, przekazujemy innym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama