Nowy numer 21/2020 Archiwum

Opanowali Świdnicę

Przedstawiciele tej międzynarodowej organizacji katolickiej przez całą niedzielę w świątyniach stolicy diecezji mówili o wsparciu prześladowanych chrześcijan.

Wczterech świdnickich parafiach ks. prof. Waldemar Cisło, ks. Andrzej Paś, ks. Mariusz Boguszewski i ks. Paweł Antosiak w czasie homilii 24 lutego mówili o tej części Kościoła na świecie, która nie może liczyć na obecność w świątyni kapłana. – Chciałbym, abyśmy dzisiaj zatrzymali się krótko nad tematem Kościoła, który jest często w naszym kraju postrzegany jako przeszkoda w osiąganiu pewnych celów. Tego Kościoła, który tak często jest odzierany z godności przez krytykę, profanację, szkalowanie. Kościoła, który w wielu krajach Europy wydaje się umierać. Ale i Kościoła, który w krajach Afryki rozkwita, choć i tak dochodzi do zabójstw chrześcijan na tle religijnym. Mimo to ci ludzie dalej starają się być wierni Chrystusowi – rozpoczął homilię ks. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Odnosząc się do konkretnych przypadków prześladowań na Bliskim Wschodzie, przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, że bez chrześcijan miejsce to straci swój wielokuturowy charakter. – To chrześcijanie pokazują, że można żyć razem w jednym mieście mimo różnic religijnych i nie trzeba się zabijać. Że można siebie nawzajem szanować. Kiedy w czasie wojny w Syrii do jednego z kościołów przyszła zakrwawiona muzułmanka, nikt jej nie pytał o świadectwo chrztu, tylko od razu udzielano jej pomocy. To jest prawdziwe świadectwo chrześcijaństwa – podkreślił ks. Cisło, dziękując wiernym zgromadzonym w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. U świdnickich paulinów słowo Boże głosił ks. Mariusz.

– To, co nas, chrześcijan, wyróżnia spośród innych, to miłość nieprzyjaciół. Chrystus powtarza, byśmy się miłowali. Przebaczenie, darowanie winy – to po ludzku często nie mieści się nam w głowie. Z pomocą przychodzą nam ci, którzy cierpią prześladowanie za wiarę. Reprezentuję tu dzisiaj takie stowarzyszenie, które w imieniu Kościoła zajmuje się ludźmi prześladowanymi ze względu na swoją wiarę w Jezusa. I takich ludzi jest bardzo dużo, bo aż 500 mln. Połowa wszystkich chrześcijan na świecie nie może w sposób wolny przyjść do kościoła, przeżegnać się i powiedzieć: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Co pięć minut ginie chrześcijanin za wiarę, co daje przeszło 100 tys. osób rocznie – wyjaśniał ks. Boguszewski w kościele pw. św. Józefa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama