Nowy numer 39/2023 Archiwum

Procesja pokutna rozpoczęła czas nawrócenia przejdź do galerii

Przejściem z kościoła św. Józefa do świdnickiej katedry rozpoczęły się obrzędy Środy Popielcowej.

Biskupi, duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz wierni podczas przemarszu wzywali wstawiennictwa wszystkich świętych.

Tego dnia wierni zgromadzili się licznie w katedrze. Podczas posypywania głowy popiołem usłyszeli „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub wezwanie „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

W homilii biskup świdnicki zwrócił się do trzech grup obecnych katolików: gorliwych, którzy są co niedzielę, a nawet codziennie, na Mszy św., praktykujących rzadko i tych, którzy do kościoła przyszli tylko dziś, w Środę Popielcową. Do wszystkich skierował wezwanie do postu, modlitwy i jałmużny, wyjaśniając każdą z praktyk pokutnych.

- Jałmużna to miłość, czyny dobroci wobec naszych bliskich. Modlitwa jest przebywaniem przed Bogiem i z Bogiem. Podczas Wielkiego Postu to uczestnictwo w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, adoracji. A także cicha indywidualna modlitwa w naszych domach – mówił biskup Ignacy Dec.

- Post to opanowanie się w jedzeniu i piciu, rezygnacja z używek i tych rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Ale post to też cierpliwe wykonywanie codziennych obowiązków. To mniej niepotrzebnego mówienia, czepiania się drobiazgów. Walka z własną pychą – wyliczał biskup, a odnosząc się do religijnego wymiaru tej praktyki mówił, że pościmy, by naśladować cierpiącego Chrystusa i by bardziej podobać się Bogu.

Przypomniał, że Jezus w praktykowaniu tych uczynków zaleca dyskrecję. Ważne jest, by nie robić tego na pokaz.

Do katolików praktykujących nieregularnie skierował napomnienie za św. Pawłem, by nie przyjmowali na próżno łaski Bożej. Zachęcał, by bardziej zakochali się w Bogu. Żeby ich obecność w kościele nie zależała od pogody, nastroju czy samopoczucia.

- Jeżeli z jakiś powodów nie możecie przyjmować Eucharystii, to nie obrażajcie się na Kościół i Boga. On działa także poza sakramentami. Bogu zależy na każdym z was – przekonywał ordynariusz świdnicki.

Do katolików, którzy rzadko praktykują, skierował słowa św. Pawła: „W imię Chrystusa, prosimy, pojednajcie się z Bogiem!”. Przekonywał za papieżem Franciszkiem, że Bóg nie męczy się przebaczaniem grzechów.

- Mówię do wszystkich obecnych: dobrze, że tu jesteście. Zachęcam, wykorzystajcie czas Wielkiego Postu, bo nie będzie powtórki z życia ziemskiego. Mamy tylko jedną szansę, dlatego trzeba mądrze żyć – stwierdziła zakończenie biskup Dec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast