GN 28/2020 Archiwum

Być wzorem dla młodych jak św. Kazimierz

– Nie można sobie mówić, że z czystością to może być jakkolwiek, bylebym był dobrym księdzem dla ludzi – powiedział do kapłanów bp Ignacy Dec.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek 4 marca, w dniu wspomnienia św. Kazimierza, królewicza, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Zgromadzeni w kaplicy przedstawiciele 24 dekanatów wspólnie z biskupami celebrowali Eucharystię. – Święty Kazimierz przemierzył drogę życia, która była drogą zdobywania mądrości, zawartej w słowie Bożym. Była to droga wzrastania w świętości. Była to droga modlitwy, w której była obecna wielka cześć do Najświętszego Sakramentu, do męki Pańskiej, do Najświętszej Maryi Panny. Była to droga zachowywania prawa Bożego, szczególnie największego przykazania miłości; droga czynienia miłosierdzia wobec ubogich i potrzebujących. Była to droga czystości zachowywanej w pałacu królewskim – mówił w homilii o patronie dnia biskup Ignacy.

Odniósł się też do zgromadzonych kapłanów. – Czystość zajmuje ważne miejsce wśród cnót szlachetnego człowieka. Nie można sobie mówić, że z czystością to może być jakkolwiek, bylebym był dobrym księdzem dla ludzi. U św. Kazimierza czystość serca szła w parze z miłosierdziem. Nie można być bohaterem tylko w jednej dziedzinie, a w innej zwierzęciem, byle kim – podkreślił. Dodał, że choć dziś czystość nie jest w cenie, to patrząc na Jezusa widzimy, że On był czysty. Otaczał się też czystymi ludźmi, jak Maryja, Józef, św. Jan.

– Naszym zadaniem jako kapłanów jest modlić się i starać o własną czystość, a także o zachowanie jej w naszych rodzinach, parafiach. Nie wolno też tego tematu unikać w naszym przepowiadaniu – zaznaczył. Po zakończeniu Mszy św. w auli seminaryjnej odbyło się spotkanie, które było okazją do omówienia nadchodzących wydarzeń związanych z obchodami 15-lecia utworzenia diecezji świdnickiej. W części podsumowującej miniony czas głos zabrał ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. – Czym jest biuro ŚDM? Zajmujemy się przede wszystkim koordynacją przygotowań młodzieży do spotkania z papieżem, ale jednocześnie współpracujemy z Sekretariatem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Staramy się inspirować księży, przygotowywać zarys programu duszpasterskiego, ale nie mamy możliwości egzekwowania tego – wyjaśniał ks. Parafiniuk. Tłumaczył też związek ŚDM z duszpasterstwem młodzieży w parafiach. – W jednym z orędzi św. Jan Paweł II napisał, że jest to nie tylko święto, ale i poważne duchowe zadanie. Aby było ono owocne, potrzebne jest przygotowanie się pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i parafiach, stowarzyszeniach, ruchach czy kościelnych wspólnotach młodzieżowych. Papież podkreślał też, że ŚDM są drogą, pielgrzymką, o czym świadczą symbole – krzyż czy ikona, które towarzyszą temu wydarzeniu. Należy mieć świadomość, że ŚDM to nie ruch w Kościele, nie jakiś dodatek do duszpasterstwa młodzieży, ale że jest to element, który wszystkie formy integruje – podkreślał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego. Odniósł się też do zarzutów wobec ostatniego spotkania. – Teraz w Panamie niektóre media pytały dlaczego tylko 700 tys. osób, a w Krakowie były prawie 3 mln, jaki jest powód, dla którego tej młodzieży w Panamie było mniej. Odpowiedź jest prosta, bo sama Panama jest od Polski 10 razy mniejsza, w związku z czym nie było autochtonów, jak to miało miejsce w naszym kraju. Również termin dla większości świata był mniej korzystny – dodał, podkreślając, że Światowe Dni Młodzieży mają być linią wyznaczającą rys duszpasterski. – To wydarzenie jest nam dane przez papieża dla całego Kościoła i nie możemy go bagatelizować. ŚDM odbywają się w dwóch wymiarach: diecezjalnym i ogólnoświatowym. Każda Niedziela Palmowa to jest Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym – zauważył ks. Parafiniuk. Dodajmy, że w naszym Kościele lokalnym święto młodych odbędzie się w sobotę 13 kwietnia w hali sportowej CTS w Nowej Rudzie-Słupcu. Początek o 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama