Nowy numer 21/2020 Archiwum

Znowu ożyły wojenne piosenki

Prawie 40 młodych artystów konkurowało dzisiaj w Świdnicy w rejonowych eliminacjach Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Zgromadzona w świdnickim teatrze publiczność, wśród której byli weterani, żołnierze Armii Krajowej, mogła wysłuchać zarówno solistów, jak i zespołów. Wśród prezentowanych utworów znalazły się znane „Czerwone maki na Monte Casino”, „Deszcz jesienny” czy „Warszawo ma”, ale też współczesne piosenki „Panie generale” Haliny Młynkovej oraz „Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru”.

- W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dlatego dzieci i młodzież śpiewają piosenki i pieśni z tamtego okresu lub późniejsze, mówiące o wojnie - wyjaśnia Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Dla miejscowości z terenu byłego województwa wałbrzyskiego współzawodnictwo zorganizował właśnie świdnicki MDK. Laureaci przeglądu rejonowego w kwietniu wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich we Wrocławiu. Zwycięzcy zaśpiewają podczas uroczystego koncertu z okazji patriotycznych rocznic majowych organizowanego w stolicy Dolnego Śląska.

Trzyosobowe jury 13 marca oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, muzykalność oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Lista laureatów eliminacji:

  • Klaudia Kutyba ze Szkoły Podstawowej w Lutomii Dolnej
  • Hanna Leśniewska ze Szkoły Podstawowej w Pszennie
  • Agnieszka Letniowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie
  • Agata Woźniczka ze Szkoły Podstawowej w Budzowie
  • Kinga Borowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
  • Nikola Markowska ze szkoły Podstawowej nr 4 w Bielawie
  • Wojciech Walasek z Kłodzkiego Ośrodka Kultury
  • Zespół FORTE ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach
  • Zespół La Chanson z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy

Wyróżnienia otrzymali: Julia Samołuk ze Szkoły Podstawowej w Henrykowie za propagowanie twórczości Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, zespół Cantate ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielawie za wybitne opracowanie muzyczne utworu, Kacper Sowa z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy za wysoki poziom wokalny, Filip Świderski pianista z Zespołu Szkół nr 1 w Wałbrzychu za wysoki poziom akompaniamentu.

Głównym organizatorem Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej jest Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Wojewoda Dolnośląski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Galerię zdjęć z wydarzenia można obejrzeć tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama