Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kudowa pamięta o bohaterach

Uświęcona krwią bohaterów ziemia z tzw. Łączki na warszawskich Powązkach wzbogaci miejsce pamięci w Kudowie-Zdroju-Czermnej.

Uroczystości patriotyczne w najbliższą niedzielę 24 marca o 12.00 rozpocznie Msza św. w kościele św. Bartłomieja Apostoła. Zgromadzeni będą się modlić w intencji żołnierzy pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945-56. Po Eucharystii odbędzie się apel poległych, a poświęcona urna z ziemią z kwatery „Ł” umieszczona zostanie przy tablicach upamiętniających żołnierzy niezłomnych oraz ofiary zbrodni katyńskiej. Wydarzenie organizują parafia św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju oraz Skauci Króla szczep nr 5.

Urna została przygotowana podczas prac zespołu pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Łączce. Umieszczona jest w sarkofagu ufundowanym przez ks. Romualda Brudnowskiego opatrzonego napisem: „Zakopali nas, ale nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem. Ziemia z Łączki uświęcona krwią Bohaterów”.

Asystę honorową pełnić będą żołnierze z 22. Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. W uroczystości wezmą udział weterani wojenni, a także Skauci Króla z kilku szczepów, którzy w dniach 23-24 marca przeżywają swój biwak patriotyczny, na który składa się gra terenowa poświęcona w tym roku pamięci Danuty Siedzikówny, ps. Inka.

- Bardzo nam zależało na godnej oprawie tego wydarzenia, dlatego cieszymy się z obecności kombatantów oraz czynnych żołnierzy. Chcemy, by skauci, których będzie tutaj 170, wzięli udział w żywej lekcji historii. Dlatego z instruktorami zapragnęliśmy przekazać w namacalny sposób fragment najnowszej, wcale niełatwej historii. Sobotnia gra terenowa zawierać będzie elementy rekonstrukcji. Młodzi na 10-kilometrowej trasie zobaczą kilkanaście scen z życia Inki – mówi Jarosław Komorowski, komendant szczepu nr 5.

Do wzięcia udziału w niedzielnej uroczystości zaproszeni są również mieszkańcy Kudowy i okolic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama