Nowy numer 22/2020 Archiwum

Stowarzyszenie Odra-Niemen w Świdnicy

Na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana miasto odwiedzili Eugeniusz i Ilona Gosiewscy. Opowiadali o tym czym się zajmują w prowadzonym przez siebie stowarzyszeniu.

W środę 20 marca w Cetrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy odbyło się spotkanie z małżeństwem, które od lat działa na rzecz upamiętniania historycznych bohaterów. 

- Nasze stowarzyszenie istnieje od 2002 r., ale powstało w nieco innej formule niż działa dzisiaj. Miało się wówczas zajmować kontaktami gospodarczymi między Polakami  mieszkającymi nad Odrą a Polakami mieszkającymi na Białorusi nad Niemnem. Jednak po tym jak Związek Polaków na Białorusi stał się nielegalny, Odra-Niemen de facto przestało działać. W związku z tym zebraliśmy się na walnym zebraniu w 2009 r., by podjąć decyzję o likwidacji stowarzyszenia. Wówczas przyszło nam do głowy, że skoro od dłuższego czasu pracujemy już dla Polaków mieszkających na Kresach, wspieramy środowiska kombatanckie, robimy różnego rodzaju akcje, to dlaczego nie mielibyśmy tego robić pod szyldem stowarzyszenia. Zmieniliśmy zarząd, statut, w zasadzie wszystko zmieniliśmy i od 2009 r. Stowarzyszenie Odra-Niemen działa w takim kształcie jak dziś - wspominał Eugeniusz Gosiewski.

Liczące wówczas kilka osób stowarzyszenie ma dziś blisko 350 członków w ośmiu oddziałach i ponad 1000 wolontariuszy. Jak to możliwe? - Nasze dzieci, bliscy, kochając nas, pomagali nam w pakowaniu paczek, zbieraniu darów. Potem przyprowadzili kolejne osoby, a te następnych wolontariuszy. I dziś musimy się przyznać, że jesteśmy jednymi z najstarszych członków Odry-Niemen. Większość członków to ludzie młodzi. A dzięki temu, że jedni wciągali drugich, nawiązała się między nami więź rodzinno-przyjacielska. Dla każdego jest miejsce i obszar do zagospodarowania. Nikt się nie czuje niepotrzebny. Niektórzy są już nawet po ślubie. Nawet nasza córka poznała swojego męża w stowarzyszeniu - uśmiecha się pani Ilona.

A jest głównym celem stowarzyszenia? - My stawiamy na edukację różnymi metodami, by zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się polską historią i je promowania. Chcemy ich formować, ale pozwalać też im samym wybrać wachlarz zainteresowań - dodaje.

Więcej o Stowarzyszeniu Odra-Niemen możecie przeczytać w 13/2019 numerze świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama