Tak o zmarłym senatorze w czasie uroczystości pogrzebowych mówił bp Ignacy Dec. Podkreślał, że diecezja wiele zawdzięcza zmarłemu.
W piątek 22 marca w rodzinnej wsi Ożary k. Kamieńca Ząbkowickiego biskup Dec przewodniczył uroczystościom pogrzebowym zmarłego senatora Wiesława Kiliana.
- Chętnie brał udział w uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Często nawet codziennie uczestniczył we Mszy św. Karmił się Eucharystią, odbywał pielgrzymki. Miałem zaszczyt kilka razy wraz z nim pielgrzymować. Bardzo cenił św. Jana Pawła II. Jako parlamentarzysta - najpierw poseł, a potem senator - opowiadał się zawsze za wartościami chrześcijańskimi. Obojętnie w jakiej opcji politycznej się znajdował, głosował zgodnie ze swoim sumieniem. A kiedy mnie spotkał po powrocie z Warszawy, mówił: "Księże biskupie, głosowałem jak trzeba" - wspominał w homilii bp Ignacy.
Przypomniał też życiorys zmarłego senatora. - Urodził się 25 lipca 1952 r. w Ząbkowicach Śląskich, a zmarł 15 marca 2019 r. w Warszawie. Był najstarszym z szóstki synów Władysławy i Edwarda. Młodszy od niego o 4 lata brat Jerzy zginął w wypadku drogowym, gdy Wiesław miał 22 lata. Pozostali bracia: Mirosław, Krzysztof, Zdzisław i Edward postanowili związać swoje życie z rodzinnym gospodarstwem, które prowadzą wspólnie. Wiesiu z rodzinnego domu wyniósł niezłomne wartości, których nigdy nie zdradził - przypominał.
Przedstawiając kolejne funkcje pełnione przez zmarłego senatora, biskup zwrócił uwagę na cechy, które go wyróżniały. - Był człowiekiem szlachetnym, serdecznym, zawsze uśmiechniętym i nastawionym na ludzi i dla ludzi. Był skromny i dumny ze swojego pochodzenia. Znamionowała go żywa, głęboka i radosna wiara w Boga - dodał biskup.
Słowa życzliwości wobec Wiesława Kiliana w czasie uroczystości pogrzebowych płynęły również z ust Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu, ks. Józefa Mardyły, proboszcza, jak również przedstawicieli rodziny oraz struktur samorządowych i parlamentarnych.
Pośmiertnie W. Kilian otrzymał również od prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej.