GN 31/2020 Archiwum

Konsekracja ołtarza na święto patronalne

W uroczystość św. Józefa na Sobięcinie bp Ignacy Dec oddał do użytku stół uczty paschalnej.

Choć od wybudowania kościoła minęło ponad 100 lat, to jednak nigdzie nie znaleziono informacji o konsekracji posoborowego ołtarza, który trafił tu już w latach 70. Stąd prośba proboszcza ks. Tadeusza Wróbla, by bp Ignacy dokonał jej w święto patronalne.

– Ołtarze pojawiały się w miejscu, gdzie zjawił się Pan Bóg. Zwykle zdarzało się to na wysokich górach. I tam powstawały pierwsze ołtarze, na których składano Bogu ofiarę. Były to najpierw ofiary z różnego rodzaju roślin czy zwierząt. Dowiadujemy się tego ze Starego Testamentu. Tak uczynił Noe po potopie, Abraham na górze Moria, aż do Salomona, który wybudował ołtarze w świątyni – przypomniał biskup.

– Dopiero Jezus stał się jednocześnie ofiarodawcą i ofiarą. Dokonał tego na krzyżu, który stał się pierwszym ołtarzem chrześcijaństwa. Dlatego krzyża tak bardzo nienawidzi szatan, dlatego odrzucają go wrogowie Kościoła. Na jego wzór pojawiły się ołtarze, na których do dziś uobecnia się bezkrwawa ofiara Pana Jezusa, którą złożył w Wielki Czwartek przed swoją męką w czasie ostatniej wieczerzy. To był stół, na którym dokonała się ta wyjątkowa ofiara, która była ściśle powiązana z krzyżem. Dlatego w kościołach zawsze przy stole ofiarnym jest krzyż – kontynuował.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama