Nowy numer 22/2020 Archiwum

Organiści diecezji świdnickiej mieli swój dzień skupienia przejdź do galerii

Biskup Ignacy Dec podczas Mszy św. rozpoczynającej wielkopostne skupienie organistów mówił, że muzyka kościelna ma za zadanie głosić chwałę Bożą i uświęcać wiernych.

W oparciu o Ewangelię o celniku i faryzeuszu, scharakteryzował dwie postawy wobec Boga i bliźniego.

- Wszyscy powinniśmy naśladować celnika w jego pokorze i miłości do Boga. Z takiej dyspozycji wynika otwartość i gotowość bycia darem. W waszym życiu zawodowym to bardzo ważne, by nie tylko mieć odpowiednie wykształcenie, ale umieć służyć innym. Mieć zdrową pobożność i szacunek do miejsca świętego, w którym pracujecie - stwierdził biskup Dec.

W kościele św. Krzyża w Świdnicy dwie absolwentki odebrały z rąk biskupa świdnickiego dyplom ukończenia Studium Organistowskiego Diecezji Świdnickiej.

Po wspólnej modlitwie zebrani przeszli do budynku kurii, gdzie wysłuchali dwóch wykładów. Ks. dr hab. Dominik Ostrowski mówił o służebnej roli muzyki kościelnej wobec liturgii, natomiast ks. Piotr Ważydrąg, wykładowca muzyki kościelnej, przedstawił zasady doboru pieśni na okres Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego. 

W dniu skupienia uczestniczyło niespełna 30 organistów i słuchaczy studium organistowskiego.

- Po kilku latach przerwy wracamy do spotkań organistów naszej diecezji. Chcemy gromadzić się regularnie, by dać możliwość dokształcania, ale też formacji duchowej - stwierdził Kacper Birula, dyrektor studium.

W świdnickim studium organistowskim kształcenie trwa 4 lata. Obecnie uczy się w nim 20 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama