Prawie 150 nowych członków służby liturgicznej musiało odpowiedzieć sobie na zadany przez bp. Ignacego Deca temat.
Dotyczyły one nie tylko przyjmowanej posługi, ale i praktyk religijnych. - Wybaczcie, że właśnie dziś zadam wam to pytanie, ale dobiega już końca Wielki Post: "A ty ile razy w ciągu jego trwania byłeś na nabożeństwie Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żalach?". Prawdziwy uczeń Chrystusa chodzi za Nim tam, gdzie On przebywa. A Ty gdzie chodzisz? - pytał przejętym głosem bp Dec.
Wcześniej pokazywał, że współczesny świat niewiele się zmienił od tego, który zaprowadził Jezusa na krzyż. - Dzisiaj jest podobnie. Są ludzie, którzy się Chrystusem zachwycają, dla których jest On najważniejszy. Myślę, że my wszyscy do nich należymy, a szczególnie ci młodzi, którzy chcą być sługami Pańskich ołtarzy. Oni wiedzą, że warto Jezusa słuchać, że warto za nim iść i budować na Nim swoje życie. Ale też spotykacie w szkole i gdzie indziej ludzi, którzy plują na Kościół i chcą, by Jezus zamilkł. Żeby o Nim nie mówiono, o Jego zasadach, o przykazaniu miłości - wyjaśniał biskup.
W czasie liturgii, której przewodniczył 6 kwietnia w świdnickiej katedrze, biskup Ignacy pobłogosławił 25 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 20 ceremoniarzy i 100 lektorów, nakładając im krzyże z odpowiednimi odznaczeniami i kolorem sznurków. Zachęcał również, by przyjmując znak Chrystusa, nie wstydzili się Go przed ludźmi.
- To uroczyste zwieńczenie całego roku formacji i przygotowań. Mówię to, biorąc pod uwagę przygotowanie nadzwyczajnych szafarzy, za których odpowiedzialny jest ks. Krzysztof Papierz. Ale też i ceremoniarzy, z którymi pracowaliśmy na regularnych dniach skupienia, czy lektorów, którzy byli przygotowywani na poziomie dekanatów - mówił ks. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.