Nowy numer 21/2020 Archiwum

Bp Dec: Kłamstwo o Katyniu było powielane przez 50 lat przejdź do galerii

Mówił biskup świdnicki podczas Mszy św. w intencji pomordowanych przed 79 laty oficerów wojska, policji i przedstawicieli elity intelektualnej Polski.

Zbrodni dokonano nie na podstawie wyroku sądu, ale decyzji władz sowieckich. Wyrok wykonano na 22 tys. uwięzionych wcześniej Polakach. Niektórzy historycy mówią, że to była zemsta za przegraną bitwę warszawską w 1920 roku. Przez lata Katyń zakłamywano. Dopiero po oświadczeniu Michaiła Gorbaczowa 13 kwietnia 1990 r. otworzyły się możliwości badania tej zbrodni, ekshumacje zwłok w potwierdzonych i domniemanych miejscach pochówku polskich oficerów - przypomniał biskup świdnicki.

Biskup Dec zachęcał też do uczciwości wobec poprzednich pokoleń. - Bądźmy sprawiedliwi w ocenie, kto miał gorzej, ciężej. Dziękujmy Bogu za to, co mamy. W osądzie współczesnej rzeczywistości patrzmy na okoliczności, na fakty, a nie na wypowiadane przez zawistnych ludzi oskarżenia - mówił.

Tadeusz Grabowski, szef Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, w imieniu organizatorów uroczystości dziękował zebranym za obecność na Eucharystii i udział we wspólnej modlitwie. Szczególny wyraz wdzięczności - statuetkę żołnierzy wyklętych - otrzymał bp Ignacy za patronat nad organizacjami kombatanckimi, żołnierskimi i patriotycznymi.

W katedrze 7 kwietnia modlili się byli żołnierze i kombatanci, sybiracy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych z pocztami sztandarowymi.

Druga część uroczystości upamiętniających 79. rocznicę zbrodni katyńskiej odbędzie się 10 kwietnia o godz. 12 na pl. św. Małgorzaty w Świdnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama