Nowy numer 43/2020 Archiwum

Starość się Panu Bogu udała

Takie stwierdzenie pojawiło się kilkukrotnie podczas pierwszego dnia skupienia dla seniorów zorganizowanego w parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

Ksiądz Zbigniew Chromy oraz panie z Centrum Aktywności Obywatelskiej zaprosili osoby starsze z Białego Kamienia, całego Wałbrzycha i okolic do wielkopostnego zatrzymania się nad tematem cierpienia, samotności i śmierci. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Mszą św.

Witając uczestników, proboszcz mówił o wartości życia na każdym jego etapie. Zastanawiał się, kiedy jest dobry czas, żeby myśleć o śmierci. Myśleć po to i w taki sposób, by się jej nie bać, bo chrześcijaństwo uczy, że jest zmartwychwstanie i szczęśliwe życie w wieczności.

W homilii ks. Chromy zwrócił uwagę na ciszę w życiu seniorów.

- Wynika ona z okoliczności, które od was nie zależą. Umiera współmałżonek, dorosłe dzieci opuszczają dom. Robi się pusto i cicho. To jest szansa, bo Bóg przychodzi w ciszy. A w życiu ludzkim każdy czas jest dobry, by budować więź z Chrystusem - przekonywał kaznodzieja.

Proboszcz parafii na Białym Kamieniu nawiązał też do lęków, które towarzyszą osobom starszym.

- Żyjemy przeszłością - tym, co już przeminęło, albo boimy się przyszłości - tego, co nadejdzie. Czasami kurczowo trzymamy się ziemskich spraw, jakbyśmy nie wierzyli, że Jezus nas kocha i - jak pisał św. Paweł - przygotował dla nas wielkie rzeczy - stwierdził.

W domu parafialnym na seniorów czekały herbata, kawa i słodkości. Później rozpoczęła się konferencja o katolickim przeżywaniu cierpienia i samotności.

- Cierpienie jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Nie mamy wpływu na to, że przychodzi krzyż, ale mamy wpływ na to, jak go przyjmujemy i przeżywamy. Chodzi o to, by nie nieść go samemu. Krzyż i cierpienie były bez sensu, dopóki Jezus nie wybrał tej drogi do odkupienia ludzkości. Teraz cierpienie może nas zbliżyć do Boga, może mieć moc zbawczą, jeśli będzie przeżywane w łączności z Nim - mówił ks. Chromy.

Przypomniał fragmenty Pisma św., w których mowa jest o osobach starszych. Biblia podkreśla mądrość starców i szacunek do siwych włosów.

Uczestnicy dnia skupienia obejrzeli film pt. „Domy Matki Bożej” o życiu i tajemnicy wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień skupienia, który odbył się 11 kwietnia, zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama