Nowy numer 22/2020 Archiwum

Starość się Panu Bogu udała

Takie stwierdzenie pojawiło się kilkukrotnie podczas spotkania dla osób starszych zorganizowanego po raz pierwszy w parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

Ksiądz Zbigniew Chromy oraz panie z Centrum Aktywności Obywatelskiej zaprosili osoby starsze z Białego Kamienia, ale też z innych dzielnic Wałbrzycha, do wielkopostnego zatrzymania się nad tematem cierpienia, samotności i śmierci. Spotkanie 11 kwietnia rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Mszą Świętą. Witając uczestników, proboszcz mówił o wartości życia na każdym jego etapie.

W homilii ks. Chromy zwrócił uwagę na ciszę w życiu seniorów. – Wynika ona z okoliczności, które od was nie zależą. Umiera współmałżonek, dorosłe dzieci opuszczają dom. Robi się pusto i cicho. To jest szansa, bo Bóg przychodzi w ciszy. A w życiu ludzkim każdy czas jest dobry, by budować więź z Chrystusem – przekonywał kaznodzieja. Proboszcz parafii na Białym Kamieniu nawiązał też do lęków, które towarzyszą osobom starszym.

– Żyjemy przeszłością, tym, co już przeminęło, albo boimy się przyszłości, tego, co nadejdzie. Czasami kurczowo trzymamy się tego, co ziemskie, jakbyśmy nie wierzyli, że Jezus nas kocha i, jak pisał św. Paweł, przygotował dla nas wielkie rzeczy.

W domu parafialnym na seniorów czekały: herbata, kawa i słodkości. Później wysłuchali oni konferencji o katolickim przeżywaniu cierpienia i samotności.

– Cierpienie jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Nie mamy wpływu na to, że przychodzi krzyż, ale mamy wpływ na to, jak go przyjmujemy i przeżywamy. Chodzi o to, by nie nieść go samemu. Krzyż i cierpienie były bez sensu, dopóki Jezus nie wybrał tej drogi do odkupienia ludzkości. Teraz cierpienie może nas zbliżyć do Boga, może mieć moc zbawczą, jeśli będzie przeżywane w łączności z Nim – stwierdził ks. Chromy.

Uczestnicy dnia skupienia obejrzeli film pt. „Domy Matki Bożej” o życiu Maryi i tajemnicy jej wniebowzięcia. Dzień skupienia zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama