Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czekali na niego długie lata

W niewielkiej parafii na Cierniach wierni doczekali się instrumentu z prawdziwego zdarzenia.

Pomysł na zakup organów zrodził się kilka lat temu. Dotychczasowy instrument zastępczy służył przez 28 lat, dlatego zaistniała potrzeba jego wymiany. – To było pięć lat temu, kiedy jeszcze uczęszczałem do studium organistowskiego. Nie miałem gdzie ćwiczyć. Trudno się było dostać do świebodzickich parafii, w których znajdowały się organy piszczałkowe, a dojazd do innych miejscowości nie był łatwy. Po kilku rozmowach z panem Edmundem, kościelnym, podjęliśmy temat z proboszczem. I oczywiście było wiele innych, ważniejszych do zrobienia rzeczy, jak dach czy odwodnienie.

Ale w zeszłym roku podczas uroczystości pierwszej Komunii św. wszystko się zmieniło. Dotychczasowy instrument odmówił posłuszeństwa. Dobrze, że miałem przy sobie gitarę, to udało się jakoś uratować całą sytuację. Ale proboszcz zrozumiał, że najwyższy czas podjąć temat – relacjonuje Wiesław Sołek, organista.

Obaj zaczęli rozglądać się za odpowiednim instrumentem. Ich wybór padł na firmę Viscount. Po zebraniu funduszy wybrali jeden z najbardziej popularnych instrumentów.

– Takie same organy trafiły na częstochowskie wały. Ich inauguracja odbyła się podczas rajdu katyńskiego. Będą służyły przez kolejne lata na wszystkich wydarzeniach, które odbywają się na zewnątrz sanktuarium – cieszy się przedstawiciel firmy. Dodaje, że technologia physis, zastosowana w zakupionym instrumencie, jest nowatorska.

Model ten ma dobry stosunek jakości do ceny i daje duże możliwości muzykowi.

– Opracowane przez firmę piszczałki pozwalają na wirtualne przeprowadzenie procesu przeniesienia wydobytego dźwięku. Mamy tu 35 głosów, a za nimi kilkaset alternatywnych, tzn. za każdym głosem jest 20–30 innych. Każdy z nich możemy w dodatku edytować i zmieniać jego parametry: zadęcie, atak, głośność itp. – wyjaśnia Leszek Osiak z firmy Viscount. Słysząc to, pan Wiesław (organista), dodaje, że będzie się musiał jeszcze długo uczyć obsługiwać nabyty przez parafię sprzęt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama