Nowy numer 22/2020 Archiwum

Ząbkowiccy pallotyni rozpoczęli świętowanie przejdź do galerii

Okolicznościowa wystawa i koncert zainaugurowały obchody 100-lecia obecności Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach Śląskich.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa parafianie i zaproszeni goście 24 kwietnia mogli wysłuchać programu muzyczno-literackiego. Utwory takich kompozytorów jak Bach, Händel, Mozart czy Moniuszko wykonał zespół smyczkowy Inwencja Kwartet, a fragmenty pism św. Wincentego Palottiego czytali Julitta Sękiewicz-Kisiel oraz Mirosław Henke.

Wystawa prezentowana na placu parafialnym obejmuje najważniejsze fakty od 1919 roku, kiedy to niemieccy pallotyni rozpoczęli działalność w Frankensteinie (ówczesna nazwa Ząbkowic Śląskich), aż do czasów współczesnych.

- 100 lat to długi czas, więc chcieliśmy, żeby nasze świętowanie nie ograniczało się do jednego wydarzenia. Dzisiejsze spotkanie to święto całej rodziny pallotyńskiej. Dlatego bardzo dziękuję wielu osobom, które udostępniły zdjęcia, zaangażowały się w przygotowanie wystawy, władzom miasta i powiatu - mówił ks. Marek Chmielniak SAC, przełożony wspólnoty.

W roku jubileuszowym księża pallotyni zaplanowali jeszcze sympozjum (1 czerwca), festyn na rynku dla mieszkańców Ząbkowic (2 czerwca) oraz uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego i generała zakonu. Odbędą się one 23 października, w setną rocznicę przybycia do Ząbkowic pierwszego pallotyna.

Obecnie księża pallotyni prowadzą w Ząbkowicach parafię oraz dom rekolekcyjny. Zgromadzenie ma tutaj swój nowicjat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama