Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ząbkowiccy pallotyni rozpoczęli świętowanie przejdź do galerii

Okolicznościowa wystawa i koncert zainaugurowały obchody 100-lecia obecności Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach Śląskich.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa parafianie i zaproszeni goście 24 kwietnia mogli wysłuchać programu muzyczno-literackiego. Utwory takich kompozytorów jak Bach, Händel, Mozart czy Moniuszko wykonał zespół smyczkowy Inwencja Kwartet, a fragmenty pism św. Wincentego Palottiego czytali Julitta Sękiewicz-Kisiel oraz Mirosław Henke.

Wystawa prezentowana na placu parafialnym obejmuje najważniejsze fakty od 1919 roku, kiedy to niemieccy pallotyni rozpoczęli działalność w Frankensteinie (ówczesna nazwa Ząbkowic Śląskich), aż do czasów współczesnych.

- 100 lat to długi czas, więc chcieliśmy, żeby nasze świętowanie nie ograniczało się do jednego wydarzenia. Dzisiejsze spotkanie to święto całej rodziny pallotyńskiej. Dlatego bardzo dziękuję wielu osobom, które udostępniły zdjęcia, zaangażowały się w przygotowanie wystawy, władzom miasta i powiatu - mówił ks. Marek Chmielniak SAC, przełożony wspólnoty.

W roku jubileuszowym księża pallotyni zaplanowali jeszcze sympozjum (1 czerwca), festyn na rynku dla mieszkańców Ząbkowic (2 czerwca) oraz uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego i generała zakonu. Odbędą się one 23 października, w setną rocznicę przybycia do Ząbkowic pierwszego pallotyna.

Obecnie księża pallotyni prowadzą w Ząbkowicach parafię oraz dom rekolekcyjny. Zgromadzenie ma tutaj swój nowicjat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama