GN 43/2020 Archiwum

Ocalić od zapomnienia

To tytuł czwartej już edycji diecezjalnego konkursu o obozie koncentracyjnym, który do Rogoźnicy rokrocznie przyciąga nastolatków o zacięciu historycznym.

Od początku konkurs przygotowują katecheci z dekanatu strzegomskiego – Ewa Miałkowska i Tomasz Dziurla – wraz z pracownikami muzeum. – Zawsze możemy też liczyć na wsparcie i pomoc ks. Marka Babuśki, dziekana naszego dekanatu, który pomaga w zebraniu funduszy na nagrody czy wspiera nas w trudach przygotowania – wyjaśnia pan Tomasz.

Tym razem do konkursu w czterech kategoriach (literackiej, plastycznej, multimedialnej i wiedzy) przystąpiło 97 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu diecezji świdnickiej. Uroczyste wręczenie nagród, jak również rozstrzygnięcie diecezjalnego etapu konkursu wiedzy odbyło się na terenie Muzeum Gross-Rosen 25 kwietnia. Przybyli na spotkanie laureaci mogli też wysłuchać prelekcji o kulturze w obozie, którą wygłosiła Urszula Nowicka, przewodnik muzealny.

– Życie kulturalne to chyba zbyt szumnie powiedziane. Wiemy dobrze, że w takim miejscu musiało być mocno okrojone i wypływać jedynie z potrzeby samych więźniów. Możemy wyróżnić wśród nich te legalne działania, półlegalne i nielegalne. Opisując kolejne grupy, wymieniała m.in. powstanie orkiestry obozowej, rzeźbienie, malowanie, pisanie wierszy czy pamiętników, aż po tworzenie modlitewników. Bardzo popularny był również sport, zwłaszcza piłka nożna i szachy.

Wreszcie przyszedł czas na rozdanie nagród. W kategorii literackiej najlepsze okazały się: Jagoda Piekarska z Goczałkowa i Diana Rogalska z Jaroszowa. W plastycznym konkursie zwyciężyli: Piotr Kaźmierczak z Bożkowa i Paweł Strzelczyk ze Stanowic, a najlepszą prezentację multimedialną wykonali: Kacper Bortkiewicz ze Świdnicy, Roksana Chodorowska z Jaroszowa i Zuzanna Głąb z Goczałkowa. Jako ostatni odebrali nagrody laureaci konkursu wiedzy. Tym razem najlepszy okazał się Kacper Prymas z Jaworzyny Śląskiej, a tuż za nim Tomasz Ratyna i Piotr Wajda z Bielawy.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami zapraszamy na naszą stronę internetową: www.swidnica.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama