Nowy numer 43/2020 Archiwum

We Włodowicach znają św. Wojciecha przejdź do galerii

Imiona rodziców świętego, miejsce jego święceń oraz data wyboru na biskupa praskiego - m.in. na te pytania odpowiadały finalistki konkursu o patronie szkoły.

Uroczystość św. Wojciecha przeniesiona na 30 kwietnia ze względu na Święta Wielkanocne była dla uczniów Szkoły Podstawowej we Włodowicach okazją do świętowania i lepszego poznania swojego patrona. Zgromadzeni w noworudzkim domu kultury nie tylko byli świadkami rozstrzygnięcia szkolnego konkursu wiedzy o św. Wojciechu, ale też obejrzeli przedstawienie przygotowane przez swoje koleżanki i kolegów o życiu patrona.

- To pierwszy konkurs o św. Wojciechu. W przyszłym roku do współzawodnictwa zaprosimy inne szkoły, którym patronuje biskup praski – mówiła Justyna Tokarska, dyrektor SP w Włodowicach.

W eliminacjach brali udział uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej. Sprawdzian wiedzy o patronie opracowali nauczyciele religii i historii. Najlepsze trzy uczennice odpowiadały 30 kwietnia na pytania jury, w którym zasiedli: Julian Golak, pomysłodawca szlaku św. Wojciecha z Pragi do Gdańska, ks. Jarosław Genibor, proboszcz parafii pw. Piotra Kanizjusza we Włodowicach, oraz Zbigniew Babiak, nauczyciel historii. Najlepsza okazała się Apolonia Lawenda, II miejsce zajęła Magdalena Sokół, natomiast III - Jagoda Proszek. Finalistki otrzymały m.in. album pt. „Praga - Dolny Śląsk. Na szlaku Św. Wojciecha” autorstwa Konrada Czaplińskiego.

W inscenizację pt. „Legenda o św. Wojciechu” zaangażowało się prawie 20 uczniów. Opowiedzieli oni na scenie historię patrona swojej szkoły od dzieciństwa, przez czas powołania, niełatwą pracę duszpasterską w Pradze, aż po męczeńską śmierć.

Podczas uroczystości rozdano również nagrody w konkursie plastycznym o św. Wojciechu oraz XV Dolnośląskim Konkursie Literackim „Moja mała ojczyzna”, a także wręczono Adalbertusy - statuetki dla osób uhonorowanych tytułem „Przyjaciela Szkoły”. Dzień patrona uczniowie rozpoczęli wspólną Mszą św. w kościele we Włodowicach.

Szkołę podstawową oraz niepubliczne przedszkole od 2012 roku prowadzi Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA z Wrocławia. W SP uczy się obecnie ponad 130 uczniów. Patronem placówki św. Wojciech został w 2000 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama